The improvement of some physical and mechanic properties of recycled concretes by using admixture
- Tez No: 185535
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KADAYIFÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
iÖZETBu çalışmada, yapıların deprem veya imar nedeniyle yıkılması sonucu ortaya çıkaneski betonların, atık durumundan çıkartılarak agrega olarak tekrar kullanılmaolanakları ile silis dumanı, uçucu kül ve süper akışkanlaştırıcı katkıların etkileriaraştırılmıştır. Buna göre, beton atıklarından elde edilen agregaların uygungranülometriye sahip olmadıkları, taşıyıcı yapı elemanlarında kullanılabilmeleri içinmutlaka uygun granülometriyi verecek biçimde normal agrega ile karıştırılmasıgerektiği tespit edilmiştir. Araştırmada, bu koşulda dahi elde edilen betonun, basınçdayanımı açısından normal agrega ile üretilen betondan daha düşük değer verdiğibelirlenmiştir. Silis dumanı ve uçucu kül kullanımı basınç dayanımını arttırmamıştır.Karışım agregasından elde edilen betonun dayanımını arttırmak için süperakışkanlaştırıcı ve yüksek oranda su azaltıcı özellik gösteren katkı maddesikullanılması gerektiği belirlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Atık betonlar, eski beton kırıkları, geri dönüştürülmüşagregalar, geri dönüştürülmüş betonlar, mineral katkılar, kimyasal katkılar, silisdumanı, uçucu kül, süper akışkanlaştırıcı.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTIn this study, it has been investigated that the former concretes which were appearedas a result of buildings? collapsed because of reconstruction or earthquake, itspossibilities of being used as aggregate and the effects of silica fume, fly ash andsuper plasticizer admixtures. Accordingly, it has been determined that the aggregates,attained from broken concretes, don?t have suitable grain size and in order to be usedin load- bearing elements, they are to be mixed up with normal aggregate so that theygive the suitable grain size without fail. In the study, it is determined that concretewhich is produced even under this circumstance has lower value regarding pressureendurance than the concrete produced from normal aggregate. The use of silica fumeand fly ash hasn?t increased the pressure strength. Also, it was determined that theusage of super-plasticizer and admixture having (an extreme water reducing feature)is a must in order to enhance the concrete?s strength attained from the mixture ofaggregate.KEY WORDS: Waste concrete, old concrete pieces, recycled aggregates, recycledconcretes, mineral admixture, chemical admixture, silica fume, fly ash, superplasticizer