Farklı iyon değiştirici reçineler ve doğal adsorbanlarla hazırlanan katı-faz kolonlarla krom türleri tayini
Determination of chromium species by solid-phase columns prepared with different ion exchange resins and natural adsorbents
- Tez No: 185536
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FETHİYE GÖDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
5ÖZETFARKLI İYON DEĞİŞTİRİCİ REÇİNELER VE DOĞALADSORBANLARLA HAZIRLANAN KATI-FAZ KOLONLARLA KROMTÜRLERİ TAYİNİBu çalışmada, sentetik iyon değiştirici şelat reçine Chelex-100, zayıf bazik anyondeğiştirici reçine Lewatit MP 62, Isparta-Yarıkkaya yöresi kömürü, Isparta-Gelincikyöresi pomzası ve Kayseri-Talas yöresi pomzası adsorban olarak kullanılmıştır.Bu adsorbanlar Cr(III) ve Cr(VI) iyonlarının sulu çözeltilerden adsorpsiyonu içinkolonlara doldurulmuştur. Belirli konsantrasyonlarda hazırlanan Cr(III) ve Cr(VI)çözeltileri, hazırlanan bu kolonlardan ayrı ayrı ve karışım halinde geçirilmiştir.Çözeltide Cr tayinleri AAS ile, Cr(VI) türü tayini ise 1,5 difenil karbazitlekompleksleştirilerek UV ile gerçekleştirilmiştir. Krom türlerinin katı-faz kolonlardaadsorpsiyonu üzerine pH'nın, krom konsantrasyonunun, örnek hacminin, örnekçözeltinin akış hızının etkileri incelenmiştir.İyon değiştirme- metal işlemlerinde denge adsorpsiyon izoterm eğrileri Freundlich veLangmuir adsorpsiyon izotermleri kullanılarak çizilmiş ve bu izotermlerdenadsorpsiyon parametreleri (Kf, n, Q, b) hesaplanmıştır. Doygunluk kapasitesi eğrileriçizilerek, adsorbanların doygunluk kapasiteleri bulunmuştur.ANAHTAR KELİMELER: İyon Değiştirme, Adsorpsiyon, Cr(III) ve Cr(VI)Türlemesi, Freundlich ve Langmuir İzotermleri
Özet (Çeviri)
6ABSTRACTDETERMINATION OF CHROMIUM SPECIES BY SOLID-PHASECOLUMNS PREPARED WITH DIFFERENT ION EXCHANGE RESINSAND NATURAL ADSORBENTSIn this study, chelating resin Chelex-100, a weak base anion exchanger resin LewatitMP 62 and Isparta-Yarıkkaya region?s coal, Isparta-Gelincik region?s and Kayseri-Talas region?s pumices have been used as synthetic ion exchanger and adsorbents.These adsorbents were filled columns for adsorption Cr(III) and Cr(VI) ions fromaqueous solution. Prepared certain concentrations Cr(III) and Cr(VI) solutions werepassed through columns as one by one and mixed.Total chromium and Cr(VI) contents of all solutions were measured AAS and UV-visible instruments, respectively.The adsorption of chromium species on solid-phase columns are investigated byexaminig the effect of chromium concentration, pH, sample volume and flow rate ofsample solution.The isotherm of equilibrium sorption of ion exchange-metal process are drawn byusing Freundlich and Langmuir sorption isotherms, and the sorption parameters (Kf,n, Q and b) are calculated from the isotherms.KEYWORDS: Ion Exchange, Sorption, Speciations of Cr(III) and Cr(VI),Freundlich and Langmuir Isotherms