Besi sığırlarında sayısal görüntü analizi ile canlı ağırlık ve karkas performansının tahmin edilmesi ve tahmin modelleri ile karşılaştırılması
Prediction of liveweight and carcas performance of beef cattle by using digital image analysis and comparing with other prediction models
- Tez No: 185540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
iiÖZETBesi Sığırlarında Sayısal Görüntü Analizi ile Canlı Ağırlık ve Karkas Performansının TahminEdilmesi ve Tahmin Modelleri İle KarşılaştırılmasıBu tez çalışması, Isparta ve çevre illerde bulunan özel sektöre ait kesimhanelerde kesilen kasaplıksığırlarda canlı ağırlık, cidago yüksekliği, göğüs çevresi, vücut uzunluğu, beden derinliği, sağrıgenişliği ve yüksekliği gibi bazı vücut ölçüleri alınarak, sayısal kamera ile alınan görüntülerden eldeedilen verilerle kombine edilip, hayvanların canlı ağırlıklarının tahminin yanı sıra karkas kalitesi ve etverimi özelliklerinin belirlenmesi, belirlenen özelliklerin diğer tahmin modelleriyle karşılaştırılmasıamacıyla yapılmıştır.Klasik yöntem ve sayısal görüntü analizi yöntemi ile elde edilen vücut ölçüleri değerleri arasındakifark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (P0.05) (R2=%4.6).
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTPrediction of Liveweight and Carcass Performance of Beef Cattle by Using DigitalImage Analysis and Comparing with Other Prediction ModelsIn this study it was aimed to predict live weight and carcass weight of slaughtering beefcattle and to determine carcass merits and meat yield characteristics of beef cattle by usingboth traditional methods and digital image analysis system. For this purpose, the data used inthis study was collected from slaughterhouses in Isparta and nearby provinces. Some bodymeasurements such as live weight (LW), wither height (WH), chest girth (CG), body length(BL), chest depth (CD), hip width (HW) and height (HH) of different breeds of beef cattlewere combined and compared by traditional methods and digital image analysis system.There were significant differences (P0.05) between mean values of Longissimus muscle areaobtained by digital images and calculated by acetate planimeter. Correlation coefficient wasalso high (r=0.93) and significant (P0.05).