Alüminyum alaşımı hafif metal levhaların prizmatik derin çekmede biçimlendirilebilirlik özelliklerinin araştırılması
Investigation of formability features of aluminium alloy light metal sheets is prismatic deep drawing
  1. Tez No: 185539
  2. Yazar: HALİL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ivÖZETSanayide geniş bir kullanım alanı bulan AA 3003 ve AA 5754 alüminyumalaşımlarının prizmatik derin çekme ile şekillendirilmesinde , malzeme kökenlibazı problemlerle karşılaşılmaktadır. Bu tezde , karşılaşılan problemlerin çözümüneyönelik olarak , tav parametrelerinin değiştirilmesi ile uygun parametrelerinbelirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmalarda sürekli döküm yöntemiyle , 5 mm kalınlığında dökülerek 1,2 mmkalınlığa soğuk haddelenmiş AA 3003 ve AA 5754 alaşımları kullanılmıştır.Öncelikle , AA 5754 alaşımına homojenizasyon (520 0C/ 8 saat) işlemi uygulanmışve ardından üç grup numune 310 0C / 4 saat ,3300C / 4 saat , 350 0C / 4 saat ,380 0C/ 4 saat ve 410 0C / 4 saat tavlanmıştır.Tavlama sonrası , malzemelerin mukavemetleri azalırken , erichsen derinliklerininarttığı gözlenmiştir.Döküm yapıları incelendiğinde , bütün alaşımlarda merkez hattı segregasyonunarastlanmıştır.Ayrıca, 5754 alüminyum alaşımının diğer alaşımlardan farklı olarak plastikdeformasyon esnasında süreksiz akma gösterdiği belirlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: AA 3003 , AA 5754 , Erichsen , prizmatik derin çekme, tav parametreleriABSTRACTIn forming , 3003 and 5754 aluminium alloys used in industry , with prismaticdeep drawing methods some metarial problems are seen. In this thesis , in order tosolve these problems , optimum annealing parametres were investigated.
Özet (Çeviri)
vIn this study , 5754 and 3003 were produced by Twin-Roll casting methods. Aftercasting operation , materials were cold rolled to 1,2 mm thicknes from 5 mm.Firstly , 5754 were homogenized(520 0C / 8 hours). Then the metarials wereannealed at 310 0C / 4 hours , 330 0C / 4 hours , 350 0C / 4 hours , 380 0C / 4 hours ,4100C / 4 hours .After annealing for all metarials , decrease in the tensile and yield strengths ,increase erichsen depth are seen.At the metallographic examinations , it was observed that two aluminium alloyshave center -line segregation .Different from 3003 alloys, 5754 alloys stres-strain curve has discontiniousyielding.KEY WORDS : AA 3003 , AA 5754 , Erichsen , prismatic deep drawing , annealingparameters.ÖNSÖZÖğrenim hayatım boyunca maddi ve manevi hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan ,emeklerinin ve sevgilerinin ödenmesi çok güç olan aileme en içten saygı vesevgilerimi sunar , teşekkürü bir borç bilirim.Bana bu tez çalışmasını öneren sayın hocam Prof. Dr. Mustafa BAYHAN? a , iki yılıaşkın bir süredir çalışmaların yürütülmesinde benden yardımlarını esirgemeyensayın hocam Yrd. Doç. Dr. Kamil DELİKANLI? ya teşekkürlerimi sunarım.Ayrıca deneysel çalışmamalarım sırasında malzemelerin temini ve deneyselçalışmaların yürütülmesi aşamasında yardımlarını benden esirgemeyen sayın Dr.