Uzatma ağlarında sardon kullanımının istenmeyen türlerin avcılığını önlemedeki etkisi
The effect of using sardon in trammel nets on prevent catching of discorded species
  1. Tez No: 185675
  2. Yazar: HAKAN AKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, fanyalı uzatma ağlarında sardon kullanımının istenmeyentürlerin avcılığını önlemedeki etkisini belirlemek amacıyla 2004 yılı Eylül-Kasımayları arasında gerçekleştirilmiştir.Yapılan 13 av operasyonunda tüm ağlarla 4 farklı gruba ait 25 türden toplam1066 birey avlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between September and November in 2004 todetermine effect of sardon in trammel net on prevent catching bycatch.Total of 1066 specimen belongs to 25 species were caught by all nets fromfour different net groups in 13 fishing operation. Distribution of total catch in withoutsardon net (A0), multifilament sardon net (A1) and monofilament sardon net (A2) werefound as 51.88 %, 21.58 % and 26.55 %, respectively.Total catch were containing specimens of 124 target species (red mullet),specimens of 398 bycatch and specimens of 544 discards.Targeted fish were caught A0, A1 and A2 nets by percentage of 48.39, 25.81and 25.81 %, respectively.