Konut türü betonarme binalarda amaç dışı kullanım yüklerinin taşıyıcı sisteme etkileri
The effects of unaimed usage loads to the carrier system in reinforced concrete residence buildings
  1. Tez No: 185707
  2. Yazar: BÜLENT SABUNCU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FAHRİ BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
4KONUT TÜRÜ BETONARME B NALARDA AMAÇ DIŞI KULLANIMYÜKLER N N TAŞIYICI S STEME ETK LERÖZETBu çalışmada, tasarım yüklerinden daha büyük kullanım yüklerine(depolamanedeniyle) maruz betonarme binaların yeniden analizi ele alınmıştır. Seçilen örnekbinalar üzerinde sayısal çözüm ve incelemeler yapılarak, taşıma kapasitelerinin durumuile ilgili bilgiler elde edilmeye çalışılmıştır. Sayısal incelemelerde, taşıyıcı sistemelemanlarının, yürürlükteki yönetmelikler çerçevesinde taşıma yeterliliğine sahip olupolmadığı, piyasada geçerliliği kanıtlanmış bilgisayar programlarından yararlanılarakaraştırılması amaçlanmıştır. Hesaplamalardaki giriş verileri, mevcut binanınprojesindeki eleman boyutları ve karakteristik değerleri olarak kullanılmıştır.Beş bölüm halinde sunulan bu çalışmanın birinci bölümünde, çalışmanınniteliklerini içeren genel bilgiler verilmiştir.kinci bölüm, mevcut betonarme binalarda, ilgili yönetmeliklerde belirtilenkoşullara ve tasarım aşamasında ele alınması gereken konulara ayrılmıştır. Ayrıcadepo olarak tasarlanan yapıların, tasarım yüklerinin belirlenmesi konusunadeğinilmiştir. Mevcut betonarme yapılarda güvenliği etkileyen faktörlerin irdelenmesive bu kapsamda, yapı elemanlarının yük etkisi altında davranış biçimlerine yerverilmiştir.Üçüncü bölümde, çalışmanın materyali ve metotla ilgili bilgiler verilmiştir.Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda tespit edilen binaların yük nitelikleri ve bunlararasından seçilen betonarme yapıların genel özellikleri ve sayısal çözümlerde kullanılanbilgiler sunulmuştur.Dördüncü bölümde, seçilen binalara ait sayısal çözümler ve bunlarındeğerlendirilmesi yapılmıştır. Örnek olarak seçilen üç farklı yapının, statik vebetonarme çözüm sonuçları, mevcut durumlarıyla karşılaştırılarak, yapı elemanlarınınyetersiz olanları belirlenmiştir. Yapılar, proje yükleri altında ve ilave depolama yüklerigözönünde bulundurularak çözülmüş ve kesit veya donatı yönünden ?yetersiz? olanelemanların olması gereken ?yeterli? değerleri verilmiştir. Depolama yükleri nedeniyleoluşan ilave ağırlıkların, bina kütlesinde ve dolayısıyla deprem kuvvetlerindeoluşturacağı olumsuz durumlar da belirtilmiştir.5Beşinci bölümde ise, bu çalışmada elde edilen sonuçların genel bir değerlendirmesive sonuçlara bağlı öneriler maddeler halinde sunulmuştur.Anahtar Kelimeler : Tasarım yükleri, ilave yük, ilave kesit tesiri, depolama yükü,taşıyıcı sistem.
Özet (Çeviri)
6THE EFFECTS OF UNAIMED USAGE LOADS TO THE CARRIER SYSTEMIN REINFORCED CONCRETE RESIDENCE BUILDINGSABSTRACTIn this study, anew analysis of the reinforced concrete buildings, which are exposedto usage loads greater than the design loads, was dealt. By conducting numericalsolutions and examinations on the selected sample buildings, it was tried to obtaininformations about the condition of their carrying capacity. In the numerical solutions, itwas aimed to investigate whether the members of carrier system have a carryingsufficiency or not according to existing codes by using computer programmes which areproved as valid in use. The introduction datas in the estimations were used ascharacteristic values and dimensions of members of existing building.In the first chapter of this study which is presented as five chapter, the generalinformations including the qualities of the study were given.The second chapter includes the conditions defined in interested codes and thesubjects which must be dealt in design stage in existing reinforced concrete buildings.The definition of the design loads of the buildings which are designed as warehousewere also mentioned. The factors effecting the safety in existing reinforced concretebuildings were examined and in this content, the behaviour forms of the structuralelements under load effects were dealt.In the third chapter, informations about the material and method were given. Theload qualities of the buildings which were determined in the investigations about thesubject and the general properties of selected reinforced concrete buildings among thesebuildings and the informations used in the numerical solutions were presented.In the fourth chapter, the numerical solutions of the buildings chosen and theirevaluations were done. The results of static and reinforced concrete solutions of threedifferent buildings chosen were compared with their existing project and theinsufficient structural elements were defined. The buildings first examined under designloads and also with storage loads. The ?sufficient? values of the structural elementswhich are ?insufficient? with respect to section and reinforcement were given. The7negative conditions in the seismic forces due to the building mass because of theadditional forces became by the storage loads were determined.In the fifth chapter, however, general evaluation of the results obtained in thisstudy and the suggestions according to the results were presented as topics.Keywords : Design loads, additional load, additional sectional influence, storage load,carrier system.