Sanayi türü prefabrike yapılarda depreme dayanıklı yapı tasarımı ve güçlendirme
Building design with earthquake resistance and strengthening in industrial type prefabricated structures
- Tez No: 101478
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
SANAYİ TURU PREFABRİKE YAPILARDA GÜÇLENDİRME VE DEPREME DAYAMKLI YAPI TASARIMI ÖZET Prefabrikasyon kısaca, önceden fabrika ortamında hazırlanan yapı elemanlarının, şantiyede montajı olarak tanımlanabilir. Fabrika ortamında üretimin bir çok avantaj sağlaması, prefabrike betonarme yapım teknolojisinin çok kabul gören bir yöntem olmasını sağlamıştır. Bu avantajlar arasında, mevsim ve iklim şartlarına bağlı kalmama, yüksek beton dayanımı, yapım süresinin kısalması dolayısıyla işçilik ve zamandan ekonomi sağlama, endüstriyel üretimin getirmiş olduğu yüksek kalite gibi unsurlar yer alır. Deprem riski olmayan memleketlerde daha önce gelişen prefabrikasyon teknolojisi, sonraları deprem bölgelerinde de geniş oranda kullanılmaya başlayınca, depreme dayanıklı yapı tasannu kapsamında, deneysel ve teorik araştırmalara ağırlık verilmiştir. Özellikle yaşanan son depremler, birleşim bölgelerinin deprem etkileri altındaki davranışının, yapı açısından ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Bu nedenle birleşim detaylarının tasannu, prefabrike inşaat yönteminin başansım birinci derecede etkilemektedir. Yakın zamanda meydana gelen, Adana, Marmara ve Düzce Depremlerinde hasara uğrayan sanayi tipi prefabrike yapılann, nasıl bir onanm veya güçlendirmeyle, kullanılabilirlik düzeyine erişeceği sorusu gündeme gelmiştir. Başka bir yaklaşımla,“Göçen veya hasar gören bu binaların taşıyıcı sistem elemanlan veya bağlantı bölgeleri, yürürlükteki yönetmeliklere göre hangi boyut veya özellikte olmalıdır?”sorusuna yamt aranmaktadır. Yedi bölüm halinde sunulan bu çalışmanın birinci bölümünde konuya giriş yapılmış; amaç ve kapsam anlatılmıştır. İkinci bölümde, genel olarak prefabrike binalar ve prefabrike yapı elemanlan ele alınmış, daha sonra prefabrike betonarme sistemlerin avantaj ve dezavantajlan üzerinde durulmuştur. Prefabrike taşıyıcı sistemlerin sımflandınlmasımn da yer bulduğu bu bölüm, öngerilmeli beton teknolojisi hakkında verilen bilgilerle son bulmuştur. Sanayi tipi, mafsallı ve moment aktaran bağlantılara sahip prefabrike binalarda ayn ayn olmak üzere, karşılaşılan deprem hasarları, bu hasarlann nedenleri ve çözüm önerileri ise üçüncü bölüme konu edilmiştir..wDördüncü bölümde İse, sanayi tipi prefabrike binaların deprem etkileri altında davranışına yer verilmiştir. Bu bölümde ayrıca aynı binalarda depreme dayanıklı yapı tasarımı konusu, yönetmeliklerdeki ilgili maddelerden örnekler verilerek açıklamalar yapılmıştır. Yine, yeni yapılacak prefabrike binalar için, depremde görülebilecek sorunların giderilmesine yönelik çözüm önerileri, bu bölümde sunulmuştur. Beşinci bölüme, depremde hasar görmüş prefabrik betonarme binaların, onarım ve güçlendirmesi konu edilmiştir. Bu kapsamda, güçlendirme gerekleri, ilkeleri ve yöntemleri ile yerel onarım teknikleri anlatılmıştır. Altıncı bölüm, örnek binalar üzerinde sayısal uygulamalara ayrılmıştır. Bu bölümde, 1999 Marmara Depreminde hasar gören, sanayi tipi, mafsal bağlantılı prefabrik bir binanın çözümlenmesine yer verilmiş; hesap sonuçlarına göre de, binanın depremde hasar almasının kaçınılmaz olduğu ortaya çıkarılmıştır. Daha sonra, alternatif güçlendirme yöntemleri uygulanmıştır. En son olarak arakatta, kolon-kiriş birleşim bölgeleri moment aktaran nitelikte olma ve çatı seviyesinde rijit diyafram davranışı veren yatay çelik çaprazlar bulundurma tasarımı altında; yeni deprem yönetmeliğinin esasları çerçevesinde hesap tekrarlanmıştır. Bu son çözümleme ile, geliştirilmiş birleşim detaylarının olumlu sonuç verdiği gösterilmiştir. Yedinci bölümde bu çalışmada elde edilen sonuçların genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur. İncelenen binanın statik ve dinamik hesaplarında SAP 2000 Nonlinear Version 7. 12; betonarme ve öngerilmeli betonarme hesaplarında EXCELL 2000 adlı bilgisayar programından yararlanılmıştır. XVI
Özet (Çeviri)
BUILDING DESIGN WITH EARTH QUAKE RESISTANCE AND STRENGTHENING IN INDUSTRIAL TYPE PREFABRICATED STRUCTURES SUMMARY Prefabrication may be defined as the installation of construction elements that are prepared in a factory environment in advance. Because of many advantages provided with the production in a factory environment, it made the prefabricated reinforced concrete construction technologies to become the most favored method in the industry. Amongst such advantages are, not being dependent on climatic conditions, high concrete strength, economies are made with reference to labor and time because of the shortened construction period, and other factors such as; high quality resulted from industrial production. The prefabrication technology that was initially developed in the countries with no earthquake risk, the experimental and theoretical researches were weightily focused on under the earthquake resistant building design, once such technology began being implemented in larger scale in earthquake regions as well. Particularly the latest earthquakes that we have embraced with showed us how important it was the behavior of joint zones under the effects of earthquake in terms of building. Therefore, designing the joint detail effects the success of prefabricated construction method at the first place. The question of the industrial type prefabricated buildings which were exposed to the damage because of the recent earthquakes occurred in Adana, Marmara, and Düzce as to what level of repair, or strengthening would provide efficiency in their usability, bit the agenda. In another approach, the answer for the question of“what dimensions and features must bear the carrier system elements or the joint sections with fallen down or damaged buildings”is looked for. The introduction was made in the first part of this study that is submitted in form of seven chapters“parts”, and the cope and objective is prescribed. In the second part, generally the prefabricated buildings and prefabricated construction elements are considered then the advantages and disadvantages of the prefabricated reinforced concrete systems are taken into the account. This part where the classification of prefabricated carrier systems have found room under was ended with the information given about the pre stressed concrete technology. XVUThe subjects of the part three included the earthquake damages, reasons of such damages and proposals for solutions separately with prefabricated buildings which have industrial type pin-joined and fittings with moment travel. In the fourth part a room is given to the behavior of industrial type prefabricated buildings under the impact of earthquake. In this part, additionally the subject of earthquake resistant building design with the same buildings, are explained having submitted samples from the relevant clauses of the regulations. Moreover, in this part the solution proposals for the remedies of problems that may be embraced with earthquakes are submitted for the prefabricated buildings to be built hereinafter. The part six is allocated to numerical applications on the sample buildings. In this part a room was given to the solution of an industrial type prefabricated building with pin- joints that was damaged during the 1999 Marmara Earthquake. According to the results of calculations made, it was evident and duly revealed that having been damaged of this building by the earthquake was inevitable. Thereafter, an appropriate strengthening method was introduced. Finally, under the design of having made horizontal steel crossings which give rigid diaphragm behavior at the roof level that having the quality of transferring moment in their post and beam joint sections available; the calculation is repeated under the basis of the new earthquake regulations. With this last solution, it was proved and shown that the developed joint details produced positive result accordingly. In the part seven, a general evaluation of the results obtained in this study is made and proposals are set forth upon..Will