Epifizyal kemik büyümesi üzerinde 'serbest perikondrium grefti''nin etkisi (deneysel çalışma)
  1. Tez No: 18578
  2. Yazar: SERDAR GÜLTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çeşitli sakatlıklara, işgücü kayıplarına, ağır sosyal ve psikolojik problemlere yol açan kısa kalmış kemiklerde“epifizyal plak kıkırdağı'* görevini üstlenebilecek alternatif bir doku oluşturmak amacıyla 24 adet kuzu 3 ayrı deney grubuna ayrılarak femur distal epifizleri üzerinde kıyaslamalı, deneysel çalışma yapılmıştır. Deneysel çalışmada kullanılan 24 adet kuzunun 18 tanesinin sol femur distal epifiz plağı tamamen çıka rılarak bunlardan 10 tanesinde epifiz plağı yerine skapulanm 1/2 kaudal ucundan alınan ”serbest perikondrium grefti", iki tanesinde skapulanm 1/2 kra- niyal tarafından alınan serbest periosteum grefti uygulanmış, altı tanesinde ise çıkarılan epifiz plağı yerine hiçbir şey konmaksızın sadece redüksiyon ve fiksasyon yapılmıştır. Geriye kalan altı kuzunun sol bacağına diğer kuzularla aynı süre ve koşullarda Thomas ateli uygulanmıştır. Kuzuların tamamında sağ femur kontrol olarak kullanılmıştır. Altı aylık deney süresi sonunda, serbest perikondrium grefti uygulanan kuzuların sol bacaklarında kontrol bacaklar ındakine yakın uzama elde edilmiş, çıkarılan epifiz plağı yerine hiçbir şey konmayan altı kuzu ile serbest periosteum grefti 80uygulanan iki kuzunun sol bacakları kontrol bacaklarına göre belirgin ve istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde kısa kalmıştır. Yalnızca atel uygulanan grupta, sol ve sağ bacaklar arasında fark yoktur. Bu da, çıkarılan epifiz plağı yerine konulan serbest perikondrium gref tinin epifiz plağı rolünü üstlendiğini göstermektedir, istatistiksel olarak anlamsız bulunan küçük farklılıklar; olası teknik uygulama hatalarına, atelleme ve tespit güçlüklerine bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A comparative experimental study on the distal femoral epiphysis of 24 lambs in three experimental groups was performed in order to form an alternative tissue for undertaking the function of“epiphyseal plate cartilage”in the growth retardation of long bones which causes crippling, loss in manpower and severe social and psychological problems. The left femoral distal epiphyseal plate was completely removed in the 18 of 24 lambs utilized in the experimental study; where in 10 of them“free perichondria! graft”taken from caudal half of scapula, and in two lambs free periosteal graft harvested from cranial half of scapula was placed instead of epiphyseal plate, while in the other six lambs nothing was substituted to the epiphyseal plate as only alignment and fixation was performed. Left legs of the remaining six lambs were kept in the Thomas splint for the same period and in same conditions as the other lambs. Right femurs of all lambs were used as the control group. At the end of a six month experimental study period, growth in free perichondrial graft placed left legs was found out to be similar when compared with the growth in control legs; but the left legs were 82obviously and statistically short in six lambs where nothing was used and in two lambs in which the periosteal grafts were placed. There was no difference in length between the left and right legs of the group of lambs in which only splinting was performed. This.-hows us that: the free perichondria! graft used instead of epiphyseal plate overtakes the role of the plate. Some small differences found not to be statistically important were related to possible errors in technical implementation, splinting and difficulties in fixation.