Ratlarda radyoterapiye bağlı gelişen akut kemik toksisitesinde amifostin ve L-karnitin etkinliklerinin histopatolojik olarak karşılaştırılması
The histopathologic comparison of the effectiveness of amifostine and L-carnitine against radiation induced acute bone toxicity in rats
  1. Tez No: 319256
  2. Yazar: SEDA EĞRENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MURAT ÇALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tedavi amaçlı uygulanacak yüksek doz RT'nin kemik üzerinde ciddi ve çeşitli yan etkileri olabilmektedir. Günümüzde kanser tanı ve tedavisinde sağlanan gelişmeler sonucunda kanserli hastaların uzun süre yaşamlarını sürdürmeleri, kanser tedavisinin akut ve geç etkilerini ön plana çıkarmıştır. Normal dokuları, radyasyonun olumsuz etkilerinden koruma amaçlı radyoprotektör ajanlar önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir.Çalışmamızda, 12 haftalık ratlarda, etkili bir radyoprotektör olduğu bilinen AMI ile KAR'in RT'ye bağlı kemik hasarından koruyucu etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. KONT, RT, AMI ardından RT ve KAR ardından RT grubu olmak üzere dört grup oluşturulmuş, RT gruplarına pelvik alana tek fraksiyonda 20 Gy RT uygulanmıştır. Deney gruplarına RT'den 30 dakika önce AMI 200 mg/kg ve KAR 300 mg/kg dozunda ip. olarak uygulanmıştır. RT'den 5 gün sonra ratlar sakrifiye edilip, histopatolojik inceleme yapılmıştır.Kemik dokusu histopatolojik olarak, kemik trabekülde kalınlaşma ve dejenerasyon ve osteoblast atipisi dikkate alınarak derecelendirilmiştir. Epifizyal kıkırdak yapısı da histopatolojik olarak, epifiziyal kıkırdak kalınlığı, kondrosit düzensizliği, kondrositlerde atipi ve kıkırdak doku kaybı dikkate alınarak derecelendirilmiştir. KAR'in kemik üzerinde koruyucu etkisi AMI ile benzer idi. Tedavi öncesi AMI+RT ve KAR+RT uygulaması ile RT'ye bağlı gelişen kemik hasarı azalmıştır. KONT grubundaki kemik hasarı ile AMI+RT ve KAR+RT grupları arasında anlamlı bir fark yoktu. Tedavi öncesi AMI+RT ve KAR+RT uygulaması ile RT'ye bağlı gelişen epifizyal kıkırdak hasarı azalmıştır. KONT grubundaki epifizyal kıkırdak hasarı ile AMI+RT ve KAR+RT grupları arasında anlamlı bir fark yoktu. KAR'in epifizyal kıkırdak üzerinde koruyucu etkisi AMI ile benzer idi. KAR RT'ye bağlı gelişen akut kemik hasarını AMI'in etkisi ile benzer düzeyde azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
High-dose RT may cause some serious side effects on the bone. Recent improvements in both diagnosis and treatment of cancer has increased survival rate resulting in higher acute and late adverse effects of cancer therapy. Thus the radioprotective agents has become an important research topic.The aim of the present study was to evaluate the radioprotective efficacy of KAR and to compare its effectiveness with AMI. Twelve-week-old rats were randomly assigned to four groups: KONT, RT alone, AMI plus RT, KAR plus RT. The rats in the RT alone, AMI+RT, and KAR+RT were irradiated individually with a single dose of 20 Gy to pelvis. KAR (300 mg/kg) and AMI (200 mg/kg) were applied 30 min before RT. The rats were sacrificed 5 days after RT and the histopathological analysis was done.The bone tissue is graded histopathologically according to the thickening of the bony trabeculae and degeneration and atypia in the osteoblasts. The epiphysial cartilage is graded histopathologically according to the thickness of the epiphysial plate, disarrangement in the chondrocyte rows, cellular atypia in chondrocytes and loss of cartilaginous tissue. The protective effect of KAR was similar to that of AMI on bone. Pre-treatment with AMI+RT as well as KAR+RT reduced the radiation-induced damage in bone. There was no significant difference between KONT, AMI+RT and KAR+RT groups for bone damage. Pre-treatment with AMI+RT as well as KAR+RT reduced the radiation-induced damage in the epiphysial cartilage. There was no significant difference between KONT, AMI+RT and KAR+RT groups for epiphysial cartilage damage. The protective effect of KAR was similar to that of AMI on the epiphysial cartilage. Pretreatment with KAR reduced radiation-induced acute bone damage to a similar extent as did AMI.