Tektonizmanın aktif olduğu çınarcık çukuru-İzmit Körfezi geçişindeki karot sedimnetlerinin yapısal ve dokusal özellikleri
Textural and structural characteristics of core sediments from the tectonically active çınarcık depression - İzmit Gulf transition
  1. Tez No: 185896
  2. Yazar: NEZAKET DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziTEKTONİZMANIN AKTİF OLDUĞU ÇINARÇIK ÇUKURU-İZMİT KÖRFEZİGEÇİŞİNDEKİ KAROT SEDİMENTLERİNİN YAPISAL VE DOKUSAL ÖZELLİKLERİNezaket DÖNMEZAnkara ÜniversitesiMühendislik FakültesiJeoloji Mühendisliği Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Mustafa ERGİNÇınarcık Çukuru - İzmit Körfezi arasında kalan denizel alanda aktif tektonizmanın etkileriniaraştırmak amacı ile hazırlana bu tez çalışması sedimentlerin dokusal ve yapısal özelliklerininincelenmesini kapsamaktadır. 2003 yılında MTA Sismik 1 Araştırma Gemisi ve TÜBİTAKdesteği (Proje YDABÇAG 103Y103) ile gerçekleştirilen bu projede 49-442 m arası suderinliklerinde ve 18 nokta istasyon üzerinde alınan sediment karotlarında petrografik vejeokimyasal çalışmalar yapılmıştır. Çınarcık Çukuru ve İzmit Körfezi arasında kalan deniztabanının takriben üst 2-4 metresi % 90'dan fazla karasal kırıntılı silt+kilden oluşan veçoğunluğu denizel biyojenik kökenli ve düşük karbonatlı (
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisTEXTURAL AND STRUCTURAL CHARACTERISTICS OF CORE SEDİMNETS FROMTHE TECTONICALLY ACTİVE ÇINARCIK DEPRESSION- IZMIT GULFTRANSITIONNezaket DÖNMEZAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Geological EngineeringSupervisor: Prof. Dr. Mustafa ERGİNThis thesis work aims to investigate the effects of active tectonics in marine region betweenthe Çınarcık Basin and the İzmit Gulf and comprises study of structural and texturalcharacteristic of sediments.This project was carried out in 2003 aboard the R/V MTA Sismik1 with support of TÜBİTAK (Project YDABÇAG 103Y103) and covers sampling of coresediments at 18 stations from 49-442 m water depths and petrographic and geochemicalstudies on sediments. The upper 2-4 m of seafloor of between the Çınarcık Basin and İzmitGulf is covered by terrigenous mud consisting of more than 90% silt and clay and less than15% carbonate mostly of marine biogenic origin. In general, sediments are deposited duringthe Holocene and coarser-grained lamina levels in the cores are thought to be products ofseismotectonic and stormy wave processes. Although, down core variations in parameterssuch as water content, grain densities can largely be explained with diagenetic and lithogenicchanges, regional differences in these parameters especially towards the İzmit Gulf entrancecan partly indicate seismotectonic effects. Sources of organic carbon contents rangingbetween 1 and 2 % are likely from marine, terrestrial and anthropogenic inputs and their downcore changes can be discussed with respect to conditions of Holocene sapropel formations2007, 102 pagesKey Words : Sediment, Texture, Structure, Petrography, Holocene, Neotectonism, ÇınarcıkDepression, Guf of İzmit, Eastern Marmara Sea.