Sürdürülebilir çevre için binaların enerji etkin pasif sistemler olarak tasarlanması
Energy efficient building design as passive systems for a sustainable environment
- Tez No: 185943
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜL KOÇLAR ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRE İÇİN BİNALARIN ENERJİ ETKİN PASİFSİSTEMLER OLARAK TASARLANMASIÖZETBu çalışmada, sürdürülebilir çevre için binaların enerji etkin pasif sistemler olaraktasarlama süreci ele alınmaktadır. Türkiye'nin iklimsel karakteri ele alındığında, 5farklı iklim bölgesi için, tasarım parametrelerine ilişkin öneriler tablolar şeklindesunulmuş (Ek H) ve derlenen bilgiler bilgisayar ortamına web sayfası oluşturulacakşekilde düzenlenmiştir.Çalışma 5 bölüm ve ekler bölümünden oluşmaktadır.Birinci bölüm olan giriş bölümünde, enerji korunumunun önemi açıklanmakta veenerji etkin bina tasarımının gerekliliği vurgulanmaktadır.İkinci bölümde, sürdürülebilir çevre ve enerji etkin bina tasarımına ilişkin kavramlarve Türkiye için önemli bir enerji kaynağı olan güneş enerjisinden yararlanmada pasifve aktif sistemler açıklanmaktadır.Üçüncü bölümde, enerji etkin pasif bina tasarımında etkili olan kullanıcı, iklim vebinaya ilişkin parametreler anlatılmaktadır. Kullanıcıya ilişkin parametreler kullanıcıniteliğine, durumuna ilişkin parametreler ve fizyolojik parametreler olarakayrılmaktadır. İklime ilişkin parametreler, dış iklime ilişkin parametreler ve içiklimsel parametreler olarak açıklanmaktadır. Binaya ilişkin parametreler ise yer,bina aralıkları, yönlendiriliş durumu, bina biçimi, bina kabuğu özellikleri ve doğalvantilasyon düzeni olarak ele alınmaktadır.Dördüncü bölümde, enerji etkin pasif bina tasarım süreci adımları,⢠Meteorolojik verilerin derlenmesi⢠Binanın bulunduğu iklim bölgesine bağlı olarak tasarım ilkelerine karar verilmesi⢠Tasarım parametreleri için uygun değerlerin belirlenmesi⢠Belirlenen tasarım parametre değerlerine bağlı olarak bina model alternatiflerininoluşturulması ve mimari projenin çizimi⢠Oluşturulan alternatifler arasından belirlenen amaca yönelik olarak en az enerjimaliyetini gerçekleştiren alternatifin seçilmesi ve uygulama projesinin çizilmesiolarak açıklanmaktadır.Beşinci bölümde, çalışmanın sonuçları yer almaktadır.Ekler bölümünde, örnek olarak İstanbul yöresi için tasarım parametrelerinin uygundeğerlerine ilişkin tablo ve grafikler ve 5 iklim bölgesi için tasarım ilkelerine ilişkinözet bilgilerin yer aldığı tablolar verilmektedir.xi
Özet (Çeviri)
ENERGY EFFICIENT BUILDING DESIGN AS PASSIVE SYSTEMS FOR ASUSTAINABLE ENVIRONMENTSUMMARYIn this study, energy efficient building design as passive systems for a sustainableenvironment, is examined. When the characteristic climate of Turkey is considered,some suggestions are prepared as tables for the design parametres of 5 differentclimate regions (Appendix H), and the results are transfered into computer as a website.The work consists of 5 chapters and an appendix part.In the first chapter, which is the introduction part, the importance of the energypreservation is explained and the need for designing of an energy efficient building isemphasized.In the second section, basic concepts in sustainable environment, energy efficientbuilding design and active-passive systems for using solar energy ,which is vital forTurkey, are explained.In the third chapter, the parametres concerning the user, the climate and theconstruction of the building which are effective in the energy efficient passivebuilding design are explained. The parametres concerning the users are seperated asthe parametres according to the users quality, position and the physical parametres.Furthermore, the parametres concerning the climate are explained seperately as innerand outer climate parametres. Finally, the parametres concerning the building areexplained as the site, distance between the buildings, orientation, building form,optical and thermophysical properties of building envelope.In the fourth chapter, steps for energy efficient passive building design are explainedas:⢠Gathering the regional meteorological data⢠Deciding the design principles according to the climatic region of the building?ssettelement⢠Determination of the appropriate values of design parameters⢠Preparing alternative building modelings, depending on the appropriate values ofdesign parameters and drawing the architectural project⢠Choosing the most suitable alternative, which achieves minimum energy cost andserves most for the specified goal, and drawing of the construction project.In the fifth section, results of the study are explained.In the appendix part, as an example, there are some charts and graphics for theappropriate values of design parameters for Istanbul region and the charts containingthe summary of designing principles for 5 climate regions.xii