AWPL: Building a custom wireless access point using open source software
AWPL: Açık kaynak kodlu yazılım kullanarak ihtiyaca özel kablosuz erişim cihazı yapmak
- Tez No: 185942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Almost all commercially available wireless access devices are specialembedded systems with proprietary software that do not allow any modifications.Modifications to these systems are only possible by firmware upgrades released bymanufacturers. However, release times of these firmware upgrades are unpredictable,and they are usually for bug-fix purposes rather than being feature and capabilityimprovements. Thus, these devices fail to provide the needed flexibility. Ability toprovide timely custom solution that is well integrated into existing networkinfrastructure is the key factor for a successful wireless access service implementation.In this thesis work, the open source software called AWLP is designed, coded, tested,iv
Özet (Çeviri)
Neredeyse tüm ticari kablosuz erişim cihazları, üzerinde değişiklik yapmaimkanı olmayan kapalı kaynak kodlu, özel üretim, gömülü sistemlerdir. Bu türcihazlar üzerinde değişiklik yapmak ancak üretici tarafından çıkarılan, bellenim tabiredilen kapalı kodlu aygıt yazılımları ile mümkündür. Fakat üreticilerin bu bellenimlerine zaman çıkaracakları belirsizlik içermektedir. Bu bellenimler özellik ve kapasiteiyileştirmeye yönelik olmaktan ziyade hata gidermeye yöneliktir. Dolayısıyla, bu türcihazlar gerekli esnekliği sağlamada başarılı değillerdir. Başarılı bir kablosuz erişimservis uygulamasının anahtarı mevcut ağ altyapısıyla iyi bütünleşebilen ihtiyaca özelçözümleri vakitli bir şekilde geliştirebilmektir. Bu tez çalışmasında, özel kablosuzerişim cihazları oluşturmak isteyenler için geçerli bir seçenek olma iddiası taşıyanvi