English Bildungsroman in the first half of the 20th century
Yirminci yüzyılın ilk yarısında İngiliz bildungsromanı
  1. Tez No: 185990
  2. Yazar: SUZAN CEREN ERGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PETRU GOLBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yirminci yüzyılın ilk yarısındaki Bildungsroman adlı tezin çıkış noktası,Bildungsromanın konusal ve anlatımsal öğeleriyle edebi sistemin içerisinde romanolarak yer almasını sağlayan önemli bir kurgusal gelenek olmasıdır. ngilizedebiyatında, Bildungsroman gerçekçi romanların dönemi olarak anılan ViktoryaDönemi'nde sağlamlığını kazanmış ve kurgusal yapı olarak gelişmiştir; bununlaberaber, söz konusu tezde Joyce, Wells ve Lawrence'ın romanlarına odaklanarakbu yapının 20. yüzyılla olan bağlantısını açıklamayı amaçladık.ngiliz Edebiyatı'nda Bildungsromanın yükselişi ve sağlamlaşması başlıklıbirinci bölüm, karakter gelişim romanı olarak tanımlanabilen Bildungsromanıngenel teorik ve eleştirel hususlarını, tanımını, konusal ve anlatımsal özelliklerini,tarihsel gelişimini, ve ngiliz Edebiyatı'nda bu kurgusal türün dönüm noktası olanViktorya gerçekçi Bildungsromanını tartışmaya açmaktadır.20. yüzyıl ngiliz Edebiyatı'nda Bildungsroman başlıklı ikinci bölümde, 20.yüzyılın ilk yarısındaki Modernizmin ve ngiliz romanının özellikleri, 20. yüzyılngiliz Bildungsroman temsilcilerine odaklanarak, Tono-Bungay'de bir bilimadamının gelişimi, Sons and Lovers'da gelişimdeki psikolojik anlayışları, A Portraitof the Artist as a Young Man'de modern sanatçının gelişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present thesis, entitled English Bildungsroman in the 1st Half of the 20thCentury, has its starting point in our view of the Bildungsroman as an importantfictional tradition, whose thematic and narrative elements allow this type of novelto be considered a patterned literary system. In English literature theBildungsroman reached its consolidation and flourished as a fictional pattern inVictorian Age, in the realistic novels of the period, yet in the present thesis we haveattempted at revealing the 20th century connections of the pattern by focusing on anumber of novels by Joyce, Wells, and Lawrence.Chapter 1, entitled The Rise and Consolidation of the Bildungsroman inEnglish Literature, brings into discussion the general theoretical and criticalconsiderations of the Bildungsroman as the novel of character formation, itsdefinition, major thematic and structural characteristics, the Bildungsromandevelopment history, and the Victorian realistic Bildungsroman as the climax ofliterary development of this type of fiction in English literature.Chapter 2, entitled The Bildungsroman in the 20th Century EnglishLiterature, discloses firstly the status and characteristics of the Modernism andEnglish novel in the 1st half of the 20th century, as to concentrate eventually on anumber of representative 20th century English Bildungsromane, discussing Tono-Bungay as the formation of a scientist, Sons and Lovers and the psychologicalinsights into formation, and A Portrait of the Artist as a Young Man as theformation of the modern artist.