Rusya Federasyonu'nun Orta Asya politikası, 1991-2005
- Tez No: 186033
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZETKUMAROVA, Ayacan, Rusya Federasyonu'nun Orta Asya Politikası, 1991-2005,Yüksek Lisans Tezi, Danışman Prof. Dr. Mustafa Aydın, s.144.Çalışmada Sovyetler Birliği dağılmasından sonra Rusya Federasyonu'nun Orta Asyabölgesine yönelik politikaları ele alınmaktadır. Tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümdeBağımsızlık sonrası Rus kimlik ve politika arayışlarına yer verilmiştir. Çalışmanın 2.bölümünde ise Rusya için Orta Asya'nın öneminin nereden kaynaklandığı açıklanmaktadır.3. bölümde Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra Orta Asya'da meydana gelen önemligelişmelerin Rusya'ya yansımaları incelenmiş ve bu gelişmeler sıralanmıştır. Daha sonrakibolümde 1990'lardan sonraki Orta Asya politikası Yeltsin ve Putin dönemleri olarak ayrı ayrıincelenerek Rusya'nın bölgeye yönelik kullandığı siyasi ve ekonomik araçlardanbahsedilmektedir. Son bölümde ise Rusya'nın dışında bölgeye ilgi duyan diğer ülkeler (ABD,Çin,Türkiye) arasındaki rekabet ele alınmıştır. Sonuç bölümünde de Orta Asya'daki sonolayların Rusya'nın şimdiki Orta Asya politikasını ne yönde etkilediği üzerinde durularakçalışmaya son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTKUMAROVA, Ayazhan, Russian Federations policies Towards Central Asia, 1991-2005, Master Thesis, Adviser Prof. Dr. Mustafa Aydın, page 144.In my work, I?have analyzed Russian Federations policies towards Central Asia afterthe collapse of Soviet Union. The whole work is about how Russia?s effects were maintainedin this region.In the first part, I stressed on Russian identity and political searching. In the next part,a guestion Does really Russia needs Central Asia end Central Asia needs Russia tried to beanswered. Additionally, the importance of Central Asia for Russia was mentioned. Whenlooking for answer for the guestion above we witnessed that Russia and Central Asia weretied in terms of ethics, economics and security. The third part is about the reflections ofimportant developments in Central Asia to Russia like radical religious terrorist movements,situations of Afganistan, problems of Caspean sea and border line. Fourthly, the politics ofRussia after 1990?s were analyzed in 2 parts as Yeltsin?s period and Putin?s period andpolitical and economic tools of Russia used towards the region were mentioned. In the lastpart, competition between the other countries which interested in the region, except for Russia( like USA, China, Turkey) was stated.My work was finished with, in what direction, last events ( Nazarbayev?s winning thevotes again without any problem, the revolution in Kyrgyzstan, Uzbekistan?s lasting therelationships with USA and after the disagreement with Ukraine, Russia?s companionshipwith Turkmenistan about natural gaz) in Central Asia affected the current Russian politics asthe region.