Sendikal hareket ve çevre sorunları: Türkiye'de sendikaların çevre politikaları
Trade union movement and environmental problems: Environmental policies of trade unions in Turkey
  1. Tez No: 186036
  2. Yazar: ÇAĞLA ÜNLÜTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZETÜnlütürk, Çağla, Sendikal Hareket Ve Çevre Sorunları: Türkiye'de Sendikaların ÇevrePolitikaları, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. A. Gülay Toksöz, 228 s.Sanayi Devrimi sonrasında ortaya çıkan hızlı sanayileşme ile birlikte doğa sonsuz birkaynak olarak görülmüş ve acımasızca sömürülmüştür. Doğanın kendinin yenileyebilmeyeteneğinin sırlarına gelindiği ise hiç düşünülmemiştir. Ancak 20. yüzyılın ikinciyarısından itibaren tüm dünyada bir ekolojik kriz baş göstermiştir. Böylece 1970'lerdenitibaren ulusal ve uluslararası toplumsal hareketler, çevre sorunlarının çözümüne dönükpolitikalar üretmeye başlamıştır. Ulusal ve uluslararası sendikal örgütler de çevresorunlarıyla ilgilenmeye başlamıştır. Türkiye'de ise gerek sendikal hareket gerek diğertoplumsal hareketler için ?çevre? kavramı oldukça yenidir.Zaman içinde çevre sorunları endüstri ilişkileri sistemine de eklemlenmiştir. Bununen temel nedeni, endüstriyel üretimin çevre sorunlarının en büyük sorumlusu olmasıdır.Diğer yandan istihdam, iş güvencesi, işçi sağlığı ve iş güvenliği, üretim ve yönetimkararlarına katılım gibi endüstri ilişkilerinin geleneksel konuları çevre sorunlarından ve busorunlara karşı geliştirilen politikalardan artan oranda etkilenmektedir. İşçiler ve aileleriolumsuz çevresel etkilere hem üretim sürecinde hem yerleşim yerlerinde maruzkalmaktadırlar. Bu nedenle işçi sınıfını temsil eden ve baskı grubu olarak önemli birtoplumsal rol oynayan sendikalar, çevre politikaları geliştirmekle sorumludurlar.
Özet (Çeviri)
Ünlütürk, Çağla, Trade Union Movement and Environmental Problems: Environment Policiesof Trade Unions in Turkey, Master?s Thesis, Advisor: Prof. Dr. A. Gülay Toksöz, 228 p.ABSTRACTAfter the Industrial Revolution, as a result of rapid industrialization, nature wasconsidered as an unlimited resource and exploited. It is never thought that the nature?srenovation capacity was so limited. By the second half of 20th century, a global ecologic crisisarose. Thereby since 1970ies, environmentalist social movements have emerged, and havebrought up social policies. International and national trade unions organizations have alsostarted to concern themselves with the environment. However it is a recent issue both for thetrade union movements and other social movements in Turkey.In the course of time, the industrial relation systems are being forced to open up toenvironmental issues. The main reason is the responsibility of industry for producing majorpart of the environmental problems. On the other hand, the traditional industrial issues likeemployment, job security, right of codetermination, occupational health and safety areincreasingly influenced by environmental problems and environment policies. Workers andtheir families are also exposed to the negative environmental effects both at work and athome. Thus trade unions, not only as representatives of the labour class but also as importantsocial pressure groups, are responsible to build up environmental policies.