Çok uluslu şirketlerin Türkiye'deki reklam stratejileri (gıda sektörü)
The advertising strategies of multinational companies in Turkey (nutriment sector)
- Tez No: 186035
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çok Uluslu Şirketler, kitle iletişim araçları aracılığı ile reklamları kullanarakbulundukları ülkenin pazarına girmeye, yaşam biçimlerini reklamlarla yaymaya çalışmaktadır.Bu tez çalışmasında da Çok Uluslu Şirketlerin ürünlerini pazarlama stratejileri konusundabilgi verilmiş, bu stratejiler doğrultusunda yürütülen reklam faaliyetlerinin tüketicialışkanlıklarını değiştirici, yönlendirici etkileri üzerinde durulmuş, kültürün öğrenilebilir vedış güçlerin etkilerine açık olması özelliklerinden hareketle reklamlarda kullanılan mesajlarınTürk kültürü bağlamında nasıl yapılandırıldığı incelenmiştir.Bu araştırmada özellikle televizyon reklamları üzerinde durulmuştur ve gıda sektörüseçilmiştir. Çok Uluslu Şirketlerin ürünlerinden Nescafe / Nestle analizinde Türk kültüründekahve ve hazır kahve karşılaştırması yapılmıştır. Doritos Ala Turca / Frito Lay analizinde isesimit ve cips karşılaştırılmıştır. Seçilen bu reklamlar ile çok uluslu şirketlerin amacının neolduğu, reklamda yer alan vaatler, reklam mesajının teması ve tonu ortaya konmayaçalışılmıştır. Çok uluslu şirketler yayınladıkları reklamlar ile herhangi bir ürünü satarken oürünün adı, markası, sloganı ve sembolüyle sadece ürünü / malı değil aynı zamandakendilerini yani kültürlerini sattığı bunun yanı sıra reklamlarda kullanılan mesajlar da Türkkültürüne göre yapılandırıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multinational companies try to enter the country?s market and diffuse their lifestyle bymeans of mass communication tools and advertisements. This thesis informs the marketingstrategies of multinational companies and insists on the directing and changeable consumerhabits through the advertisements directed by these strategies and has studied how themessages that advertisements give are constructed according to the Turkish culture in actionof the properties of culture: that is to say its openess to outer forces and that it is learnable.This inquiry especially insists on Tv advertisements and the nutriment sector. In theanalyze of Nescafe / Nestle Turkish coffee and instant coffee in the Turkish culture iscompared, in the analyze of Doritos A la Turca / Fritolay Turkish roll bread and chips iscompared; both products of multinational companies. By the selected advertisements it istried to show the aim of multinational companies, the promises made in the advertisementsand the message given by the advertiesements is tried to make clear. Multinational companiesnot only try to sell their product by name, brand, symbol and slogan, but also themselves: thatis their culture. Together with this it is determined that the messages used in advertisementsare constructed according to the Turkish culture.