Uluslararası iletişim düzeni bağlamında Türk basını ve haber kaynakları örnek olay: Irak savaşı haberlerinin incelenmesi
Turkish media and sources of the information within the context of international communication order case study: Analysis of the news on war of Iraq
  1. Tez No: 186039
  2. Yazar: BENGÜ NARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Nara,A.Bengü, Uluslararası letişim Düzeni Bağlamında Türk Basını ve HaberKaynakları.Örnek Olay:Irak Savaşı Haberlerinin ncelenmesi, Yüksek Lisans Tezi,Danışman: Prof.Dr.Oya Tokgöz, 250 s.ÖZETUluslararası iletişimde varolan dengesizlik herşeyden önceuluslararası büyük haber akımları ve haberin toplanma ve yayılmasındauluslararası büyük haber ajanslarının egemenlikleri çerçevesinde netlikkazanmaktadır. Haber, değişik işlevlerinin yanı sıra bireylerin, öteki bireyler veçevreyle anlamlı ilişkiler kurmasında, dünyayı algılamalarında en önemli öğelerioluşturan değerler bütünüdür. Dolayısıyla yerel, yöresel ve ulusal çerçevenindışındaki uluslararası alanda kimlerin neleri haber konusu olarak seçtikleri,konuların nasıl işlendiği, ne amaçla ve kimlere hangi ölçütlere dayanılarakdağıtıldığı üzerinde durulması gereken bir konudur.Dengesiz iletişimin en önemli boyutlarından biri, dış haberlerkonusunda, yabancı haber kaynaklarına olan bağımlılıktır. Çünkü bağımlılık isteristemez olaylara yalnızca tek bir açıdan bakma zorunluluğu getirir. Bir ülkeninbasın-yayın organları, dış dünyada gelişen olaylarla ilgili olarak kendikaynaklarını devreye sokamıyorsa ya da o ülkenin kendi haber ajansları dışolaylar konusunda yeterince varlık gösteremiyorsa, o zaman o ülkenin kamuoyu,dış haber kaynaklarının yorumuna mahkum demektir.Bu noktadan hareketle, bu çalışma kapsamında 20 Mart-1Mayıs2003 tarihleri arasında gerçekleşen ve dünya gündemini uzun süre meşgul edenIrak Savaşı'yla ilgili yayınlanan haberlerden yola çıkarak, belirlenen süre zarfındaTürk Basını'nın hangi oranda dış kaynaklara bağımlı olduğunu ortaya koymakamaçlanmıştır. Elde edilen verilerin ışığında, Türkiye'nin de uluslararasıiletişimde varolan dengesizlikten payını aldığı ve Türk kamuoyunun büyük ölçüdeyabancı kaynaklardan gelen bilgiler doğrultusunda bilgilendirildiğinin altıçizilecektir.
Özet (Çeviri)
Nara,A.Bengü, Turkish Media and Sources of Information within the Context ofInternational Communication Order. Case Study: Analysis of the News on War ofIraq, Master?s Thesis, Advisor: Prof.Dr.Oya Tokgöz, 250 p.ABSTRACTExisting inequality in international communication becomesconcrete especially in the domination of the big international news agencies on thecollection and difusion of the news and on the transmission of the internationalnews. Besides its other functions, news is the whole of the informations thatconstitute the most important elements for an individual in perceiving the worldand interacting in a semantic way with his/her environment and other individuals.Thus, the questions like which subjects are chosen by whom in the internationalcontext which is beyond regional local and national one, how the subjects arehandled, their diffusion is realised on which criteria and for what reason are theones that should be emphasized diligently.One of the most significant aspects of the inequal communication isthe dependence to the external sources of information in the context of foreignnews. Because the necessary implication of this kind of dependence is to see thefacts in a single way. If media of a country can not use its own resources withregard to an vent occured in foreign world, this means that public opinion of thesame country becomes open to the influence of the comments of the externalresources.Bearing in the mind these facts, the aim of this study is to analyseand prove to which extent Turkish press is dependent to the external sourcesduring War of Iraq which occured in 20 March - 1 May 2003 and constituted theagenda of the world for a long time. In the light of the data obtained, the facts thatTurkey is being affected by existing inequality in the international communicationand Turkish public opinion is mainly being informed in accordance withinformation coming from external resources.