Eski Sovyet topraklarında şiddet ve şiddete karşı kuvvet kullanma politikalarının uluslararası Hukuk açısından değerlendirilmesi (Orta Asya ve Kafkaslar örneği)
The violence and the use of force policies on the post-Soviet territories and its values in the international Law (central Asia and the Caucasus)
- Tez No: 186040
- Danışmanlar: PROF.DR. SERTAÇ BAŞEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
ÖZET1990'larda SSCB'nin dağılma döneminde ve sonrasında Orta Asya veKafkaslarda değişik şiddet olayları ve silahlı çaışmalar meydana gelmiştir. Buaraştırmada eski Sovyet toprakları olan Orta Asya ve Kafkaslarda yeni bağımsızlığıkazanan bölge devletleri ve özellikle Rusya Federasyonu'nun sürdürdüğü güvenlikpolitikalarını inceleyerek şiddet olayları ve bunlara karşı başlatılan kuvvet kullanmafaaliyetleri uluslararası hukuk açısından değerlendirilmeye çalışılmaktadır.Bu amaçla çalışmanın I. Bölümü'nde Sovyetler Birliği döneminde Rusya'nınkuvvet kullanma yaklaşımı kısaca ele alınmakta ve 1991'den itibaren RusyaFederasyonu'nun yeni güvenlik politikasının gelişimi ve hukuksal dayanaklarıincelenmektedir.`Kafkaslarda Self-Determinasyon veya Toprak Bütünlüğünün Korunması'adlı II. Bölüm'de ilk önce bu konuda uygulanan uluslararası hukukun genelyaklaşımı ve daha sonra Rusya'nın Çeçenistan, Gürcistan'ın Abhazya ve GüneyOsetya ve Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ çatışmaları incelenmektedir.III. Bölüm'de `Orta Asya ve Kafkaslarda Barış Gücü Faaliyetleri veya İçİşlerine Müdahale' konusu ele alınmaktadır. Bu bölümde benzeyen şekildeuluslararası hukukta barış koruma operasyonlarıyla ilgili kabul edilen genelyaklaşımı incelenmekte ve daha sonra Rusya'nın Gürcistan, Azerbaycan veTacikistan çatışmalarına müdahale faaliyetlerini ele alınarak değerlendirmeyapılmaktadır.IV. Bölüm'de `Terörizme Karşı `Savaş' ve Hukuki Dayanaklar' başlığıaltında terörizm eylemlerine karşı uluslararası hukukun kuvvet kullanma kurallarıincelenmekte ve Orta Asya ve Kafkaslarda terörizmle mücadele faaliyetleri veyaklaşımı ele alınmaktadır.Son bölümü olan Genel Değerlendirme ve Sonuç başlığı altında tezçalışmasında incelenen temel konular değerlendirilmekte ve araştırmanın ortaksonucu yapılmaktadır.295
Özet (Çeviri)
SUMMARYA different accidents of violence and armed conflict appeared in Central Asiaand the Caucasus in the period of the collapse of the Soviet Union and the followingyears of 1990?s. In this study, researching the security policies of the former Sovietcountries and newli independent states of Central Asia and the Caucasus and,particularly, Russian Federation, the accidents of violence and the states? use of forcepracticies in the region have been triying to assess by the international law.For this aim, in the Chapter I of the study, there has been researched theRussian approach of use of force in the Sovyet Union period and then RussianFederation?s new security policy and its legal bases after 1991.In Chapter II, named `Self-Determination or Territorial Integrity in theCaucasus,? there has been researched the general approach of international law onthis subject, and then Russia?s conflict in Chechnya, Georgia?s conflicts in Abhazyaand South Osetya, and Azerbaijan?s conflict in Nagorno-Karabakh.A subject of `Peacekeeping Activities or Interference in the Internal Affairs inCentral Asia and the Caucasus? has taken place in Chapter III. In this Chapter thegeneral approach of international law on the peacekeeping operations and then theRussian activities in Georgia, Azerbaijan and Tajikistan has been researched.In the Chapter IV, by the subject of ` ?War? with Terrorism and Its LegalBases?, the use of force to the acts of terrorism in international law norms and thestruggle activity with terrorism in Central Asia and the Caucasus and the states?approach has been researched.In the last Chapter, named `General Assessment and Conclussion,? there isthe assessment of concluding remarks of the main subjects of the study and thegeneral conclussion of the work.296