Kurum kimliği oluşturma sürecinde Türkiye İş Bankası kurumsal reklamlarının incelenmesi: 1924-1932
Analysing of corporate adevertising of Türkiye İş Bankası on the process of comporate identitiy formatinon: 1924-1932
- Tez No: 186046
- Danışmanlar: PROF.DR. BAYRAM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Toplam üç bölümden oluşan bu tez çalışmasının birinci bölümünde, kurum kimliği vekurumsal reklam kavramlarının birbirleriyle ilişkili olarak nasıl geliştiğine tarihsel olarakdeğinilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde, öncelikle kurum kimliği kavramı ve kurum kimliğinioluşturan öğelere değinilmiştir. Kurum kimliği kavramı kurum felsefesi, kurum dizaynı,kurumsal davranış ve kurumsal iletişim kavramlarından oluşan bir bütün olarak tanımlanmıştır.kinci olarak da kurumsal reklam kavramı ele alınıp amacı ve önemi belirtilmiştir. Ayrıca, kurumkimliğini oluşturan öğelerden kurumsal iletişim türlerinden bir tanesi olan kurumsal reklamınkurumun kimliğini yansıtması açısından önemine de gene bu bölümde değinilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, ?Türkiye ş Bankası'nın 1924-1932 yılları arasındayayınladığı kurumsal reklamlar Banka'nın kurum kimliğini yansıtmaktadır? varsayımıdeğerlendirilmiştir. Bu çerçeve kapsamında kurumsal reklamlar Hakimiyet-i Milliye, Milliyet veAkşam gazetelerinden toplanarak nitel metin analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Çözümlenenkurumsal reklamlar sonucunda ?Türkiye ş Bankası kurum kimliğini kurumsal reklamlarınayansıtmaktadır? varsayımı doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In part one of the this thesis which totally consists of three parts, historical background isevaluated how corporate identity and corporate advertising are relately developed with eachother.In part two, firstly corporate identity concept and elements of corporate identity arementioned. Corporate identity concept is defined as the total sum of corporate philosophy,corporate dizayn, corporate behaviour and corporate communication. Secondly corporateadvertising concept is considered, aim and importance of it are stated. In addition, importance ofcorporate advertising, which is in the types of corporate communication of corporate identityelement, reflecting the corporate identity is mentioned in this part.In part three of the work, ?corporate advertisings of Türkiye ş Bankası which waspublished between 1924-1932 years reflect the corporate identity of the Bank? hypothesis isevaluated. Inclution of this frame corporate advertisings collected from Hakimiyet-i Milliye,Milliyet and Akşam newspapers and tested qualitative text analysis method. Conclution of thetested corporate advertisings ?Türkiye ş Bankası reflects the corporate identity to its corporateadvertisings? hypothesis is confirmed.