Fikri hakların internet ortamında korunması
Preservation of the intellectual property rights in cyberspace
- Tez No: 186047
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESRA DARDAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZETInternet dünya üzerinde geliştikçe, telif haklarının Internet üzerinde ihlali sorunu dadaha büyük bir sorun haline gelmiştir. Internetin doğasından kaynaklanan, kolay çoğaltmave dağıtım olanakları, Interneti fikri hukuk anlamında problem kaynağı haline getirmektedir.Fikri hukukta, eseri çoğaltma ve kamuya sunma hakları eser sahibine ait mutlakhaklardandır.Günümüzde Internet üzerinden fikri hukuka konu bir eseri çoğaltmak hiç olmadığıkadar kolay hale gelmiştir. Internet üzerinde, her türlü iletimin yayılmasında görülen sınırsızteknolojik kapasite, eser sahibinin haklarının ihlal edilmesine yol açabilir. Eser sahiplerininhaklarına etkili ve yeterli koruma sağlanması, yaratıcı yeteneğin ve yeni buluşların yaratımınısağlayarak ekonominin gelişmesine de katkıda bulunur.Bu yüzden de fikri mülkiyet hakları,ulusal yasalarla korunmalıdır. Ulusal yasalar, uluslar arası anlaşmalar ve teknolojikgelişmelerle uyumlu olmalıdır. Bu çalışmanın amacı; yürürlükteki yasal mevzuatı uluslararası mevzuat, özellikle Avrupa Topluluğu'ndaki mevzuat temelinde incelemek, Internetin?Fikri haklar? üzerindeki etkisini saptamak ve kanun koyucuya yeni kanun değişikliklerikonusunda önerilerde bulunmaktır.101
Özet (Çeviri)
SUMMARYAs the Internet has grown on the world-wide, the problem of on-line copyrightinfringement has become more harmful. The features of the Internet, such as the ease ofreproduction and distribution makes the Internet a source of problem. In copyright law,copying and the right to publicly display a work is also an exclusive right of a copyrightowner.It ıs easy to duplicate copyrighted material from the Internet today as never beenbefore. Unlimited technological capacity to disseminate transmission in ways that can violatethe rights of copyright holders. Protection of copyright holder?s rights enhances creavity andinnovation and contributes to the economic growth. Because of this reason IntellectualProperty Rights must be preserve under national legislation.National legislation on intellectual property rights must be harmonious withinternational treaties and technological developments. This study aims to analyze the currentnational situation with regard to international legislation especially with EuropeanCommunity Legislation in force and to determine the effects of Internet on IntellectualProperty Rights and to make proposals for new legislation.102