Eko-faşizm
Eco-fascism
- Tez No: 186058
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bilgin, Haluk, Eko-Faşizm, Doktora Tezi, Danışman: Prof.Dr. Ayşegül Mengi, 250 s.ÖZETYaşadığımız ekolojik bunalım, şüphesiz çağımızın en önemli sorunsalınıoluşturmaktadır. Günümüzde yalnızca ekolojistler değil, sıradan insanlar dagelecekte çocuklarının yaşayacakları doğal çevreyi korumak için ekolojik bunalımlayakından ilgilidirler.Bununla birlikte, ekolojik düşüncenin zorunlu olarak ilerici bir tarihselgeçmişi olmadığını öğrenmek birçok insan için şaşırtıcı olacaktır. Aslında ekolojikdüşüncenin saptırılmış ve faşizm gibi tehlikeli ve gerici uçlara yönlendirilmiş birtarihi bulunmaktadır.Köklerini 19. yüzyıl doğa mistisizminden alan Alman ekolojisi, 20. yüzyıldaNazizmin yükselişini kaynaklık etmiştir. Romantizm, mistisizm, doğa tapınması,bütüncülük, insan karşıtlığı, doğal düzen gibi konular Nazi ekolojisinin temellerinioluşturmuştur.Almanyanın yaşadığı eko-faşist deneyimle günümüzün popüler ekolojikhareketi derin ekoloji arasında rahatsız edici benzerlikler bulunmaktadır. nsanlığıaşırı çoğalan, doğal kaynakları hızla tüketen, yabanıl doğayı tehdit eden çirkin birvarlık olarak algılayan derin ekoloji de romantizm, mistisizm, doğal düzen ve insankarşıtlığını temel olarak almaktadır. çinde büyüyen mistisizm ve insan karşıtlığı ileekolojik hareketin geleceği tehdit altındadır.Ekolojik bunalımın nedenleri toplumsal çerçevede değerlendirilmeli veirrasyonel toplum yapısında aranmalıdır. Yoksa insanın biyolojik yapısında,Hristiyanlık ve Yahudilik'de ya da rasyonalizm, bilim ve teknolojide değil. Tamaksine ancak bilim ve teknolojiyi kullanarak ilerici ve ekolojik bir toplumyaratılabilecektir.Bu çalışma, özetle, 19. ve 20. yüzyıl Almanyasının yaşadığı eko-faşistdeneyimle derin ekoloji hareketini karşılaştırarak, ekoloji hareketinin içine sızanromantizm, mistisizm ve insan karşıtlığı gibi gerici unsurları tespit etmeyeçalışmaktadır. Çünkü bu unsurlar, kolayca otoriter ve barbar uygulamalara zeminhazırlayabilmektedir.lerici bir ekolojik politika oluşturabilmek için, klasik eko-faşizmin mirasınınve günümüz ekolojik söyleminde bunun devamlılıklarının farkında olmakgerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Bilgin, Haluk, Eco-Fascism, Doctorate Thesis, Advisor: Prof. Dr. Ayşegül Mengi,250 p.ABSTRACTIt is a fact that the ecology crisis today is real and for many people today, theecological crisis is major concern. However, it may come as a surprise to learn thatthe history of ecological politics has not always been necessarily progressive one. Infact, ecological ideas have a history of being distorted and directed to dangerousends like fascism.German ecologism, which has roots in 19. century nature mysticism, fed intothe rise of Nazism in the 20. century. Romanticism, mysticisim, nature worship,holism, antihumanism, naturel order and related themes were key elements of Naziecology.Today, there is an uncomfortably close resemblance to themes of Naziecology and deep ecology, which is very famous in Europe and America. Deepecologists see humanity as an ugly antropocentric thing that is overpopulating theplanet, finishing its resources, destroying its wildlife and biosphere. Romanticism,mysticism, Budism, holism, antihumanism are main themes of deep ecology, like inGerman eco-fascist experience.Our main concern must be to preserve the ecological movements fromreactionary tendencies. Because ecological scene of our time with its growingmysticism and antihumanism constitutes serious problems about the direction inwhich the ecology movement will go.Ecological crisis must be held in a social context because the roots of thepresent ecological crisis are in an irrational society, not in the biological structure ofhuman beings, in a particular religion, in reason, science or technology. On thecontrary, we can create progressive ecological society only with reason, science andtechnology.This study examines the reactionary trends like romanticisim, mysticisim,antihumanism of ecological movements, by comparing deep ecology movement and19. and 20. century German experience. It certainly does not indicate any inevitableconnection between ecological issues and fascism. But it is the fact that an ecologythat is mystical, in turn, may become a justification for a nationalism that ismystical. Eco-fascist ideology can easily and quickly lead to barbarism andotoritarianism.Then, for creating a progressive ecological politic, we should aware andunderstand of the legacy of classical eco-fascism and its conceptual continuities withtoday environmental discourse.