Ekolojik antropoloji: Antakya örneği
Ecological anthropology: Antakya
- Tez No: 186074
- Danışmanlar: PROF.DR. BERNA ALPAGUT, Y.DOÇ.DR. ÖMER KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Çevre Mühendisliği, Anthropology, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
ÖZETBu tez, ekolojik antropoloji kuramı doğrultusunda, insanların çevre sorunlarıkarşısında tepkilerinin, dolayısıyla düşünce ve davranışlarının insan-çevre ilişkileribağlamında çözümlenmesini konu almaktadır.Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Antakya'da yaşanan çevresorunları belirlenmiş ve bu sorunlar ile insan-çevre ilişkilerine odaklı sorularhazırlanmıştır. Anket çalışması 367 kişiyle gerçekleştirilerek gerekli verilertoplanmıştır.Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, kentte doğal ve tarihsel-kültürel çevre ile kentleşmeye ilişkin sorunlar yaşandığı ve bu sorunların insanı daçevreyi de olumsuz etkilediği görülmüştür. Sorunların kaynağının ise temelde insanetkinliklerinden kaynaklandığı anlaşılmıştır. Çalışmanın uygulama boyutundan eldeedilen sonuçlar doğrultusunda ise kentlilerin bu sorunlardan ağırlıklı olarak yerelyönetimleri ve kendilerini sorumlu tuttukları; yaşadıkları çevre sorunları ve busorunların sonuçları hakkında genel olarak bilgi ve gözlem sahibi oldukları; çevresorunlarının çözümünde kendilerini önemli bir aktör olarak düşündüklerigörülmüştür. Ancak tüm bunlara karşın bireyler çevre sorunlarına karşı güçlü birtepki geliştirmemişlerdir. Bu sonuçlar, Antakya'da yaşayan insanların çevreyle olanilişkilerinde, bireylerin davranışlarının çevre sorunlarının yaşanmasında etkiliolduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, bireylerin çevre sorunlarına tepkigöstermemesi, kentlilerde henüz çevre koruma duyarlılığının ve kültürününgelişmediğini; çevre koruma bilincine ve kültürüne sahip görünmeyen bireylerinçevre korumada güçlü bir aktör olmalarını beklemenin de zor olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe subject of this thesis is the responses, thinks and behaviours of thehumans towards environmental problems through ecological anthropology theory inthe context of human environmental relationships.In this study quantitative method is used. The environmental problems inAntakya are determined and questions focusing on human-environment relationshipsare prepared by drawing upon these problems. The data needed is collected by usinga questionaire with 367 people.In accordance with the results of the study, the problems of natural andhistorical-cultural environment and urbanization is identified in the city and theseproblems effected not only humans but also environment. The resources of theseproblems are determined as human activities. In accordance with the results of theapplication; the citizens are predominantly seem to blame themselves and localadministrations, the citizens have general information and remark on theenvironmental problems and the results of these problems, the citizens think ofthemselves as crucial actors on resolving the environmental problems. But in spite ofall these results, the individuals didn?t have a strong reaction to the environmentalproblems. These results demonstrate that behaviours of the individuals are effectivefactors on the relationship between the habitants of Antakya and the environment. Inthis context, the nonreactive behaviour of the individuals against environmentalproblems demonstrates that the inhabitants haven?t developed the sensitivity ofprotecting the environment yet. And these results shows us that expecting theindividuals who haven?t got the culture and consciousness towards protecting theenvironment to be powerful actors seems considerably difficult.