Kayseri Sultan Sazlığı'nda kültür-çevre ilişkileri
Culture-environment relationship in Kayseri Sultan Sazlığı
  1. Tez No: 186073
  2. Yazar: SOLMAZ KARABAŞA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRBÜZ ERGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Halk Bilimi (Folklor), Anthropology, Folklore
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Yer kürenin en üretken ekosistemlerinden biri olan sulak alanlar, aynızamanda kıyısında yaşayan insanlar için de önemli hizmetler vermektedir. Bunedenle insanoğlu yerleşmek için binlerce yıldır sulak alanların kıyısını tercihetmiş ve buralarda sulak alanlarla birlikte özgün bir kültür biçimlendirmiştir.Sultan Sazlığı'nın çevresinde oluşmuş kültür de sulak alan ve insankarşılıklı ilişkisinin ürünüdür. Ancak sulak alanlar, tüm dünyada olduğu gibiülkemizde de sorunlarla karşı karşıyadır ve sorunlar insan etkisi yüzünden ortayaçıkmaktadır. Halbuki bir sulak alan ekosistemi olan Sultan Sazlığı'nabaktığımızda; geleneksel kültür, son on yıllara kadar sulak alanla gayet uyumlubir ilişki içindedir. Kültür, sazlığı kendine uygun bir çevre haline getirirken, sazlıkda kültürün her alanına etki etmiş ve bu durum yakın zamanlara kadar bir sorunoluşturmamıştır. Kültürü Sultan Sazlığı üzerinde olumsuz etki etmeye iten şey,küresel dünya sistemiyle eklemlenmedir.
Özet (Çeviri)
The wetlands are the most productive ecosystems. Human populationssettled around wetlands get many benefit out of them. Therefore, humankind hasbeen choosing wetlands for settlements for thousands years which causes creationand development of a culture unique to wetlands.The culture which has been formed around Sultan Sazlığı is also producedby the interreaction of human and wetland. Unfortunately, Turkey?s wetlands likeall around the world are also faced to various problems. The main reason for theseproblems is the human impact on wetland ecology. Sultan Sazlığı, is one of therare wetlands where the relationship between the wetland and traditional culture isstill being carried for the last decades. While the culture, has shaped theenvironment, the ecology of Sultan Sazlığı has also influenced all the culturalcomponents and not any major problem occured until the recent times. Nowadays,the negative impact of the culture on the environment of the area, is mosty due tothe general problems created by the globalisation system all around the world.