Bakara 256. ayet çerçevesinde islamda din hürriyeti
Amount the cow ayah 256 liberty of religion in Islam
- Tez No: 186107
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Hürriyet, insanın kendi kendini yönetmesi, baskı altında olmaması anlamlarınagelmektedir. Din hürriyeti sadece dinler arasında veya inanma hürriyeti olarak değilbizatihi dinin kendi içinde de yaşanılması gereken bir durumdur.Varlığının amacını sorgulayan akıl, kendisinin yaratılmış olduğuna karar verdiğianda bağlılık duygusu hissetmektedir. Ancak bu bağlılık kendisini köle yapan değil,kul yapan bağdır. Kölenin seçim hakkı yokken, kulluk tamamen özgür varlığa sahiptir.Dolayısıyla din gibi insanın hürriyeti meselesi de beşeriyetle beraber yaşamaktadırDin bir yaşam şeklini oluştururken, bazı yaşam şekilleri de din meydanagetirmiştir. nsanlar kendi çıkarları için başkalarının din hürriyetlerine din adına elkoymuşlardır. Ancak gerçekte din hürriyeti insanların bize anlattıkları veya tanıdıklarıkadar değildir. Dinin sahibi kim ise hürriyetin sınırını da o belirler.Kur'an'ın verilerine ve Hz.Peygamberlin uygulamalarına baktığımız zaman saltolarak küfrün, büyük günahın veya şirkin ölüm sebebi olmadığını görmekteyiz. Aynızamanda dinin amel boyutunun uygulamasında aksaklıkların olması veya itikadiolarak tamamen din dairesinden çıkılmasında da, kişilere maddi yaptırımlaruygulamaya sebep olmadığı görülür. Esas olan iman ve ibadetlere yaklaşımda tebliğçerçevesinde kalınması ve bundan sonraki hukukun kişi ile Allah arasında olduğununbilinmesidir.Vahiy ürünü olan din, Allah tarafından geldiği için ona uymak zorunludur. Ancakbu vahyi anlayan insanların oluşturduğu yaşam şekli, kültür veya gelenek beşeri yapıolduğu için daima tartışmaya açıktır. Bugün bizler vahyi tenkit edemeyiz ancakyorumlarını ve bu yorumlar çerçevesinde oluşmuş olan kültürü, yaşamı tenkitedebiliriz. Eğer bunu yapamaz veya yapmaz isek, dinin asıllarını bırakıp sadeceyorumlarında kalır isek kendimize yabancılaşmış ve dinin özüne de haksızlık etmişoluruz.
Özet (Çeviri)
Liberty means that human being governs himself and is not underpressure. Religious liberty is a phenomenon which should be not onlyamong religions or as liberty of faith, but also in itself.As long as reason, searching the aim of its being, has decided itselfto be a creature, feels attachment. However this attachment makes it acreature not a slave. While slave has no right to choise, creature hascompeletely free being. So, like religion, human liberty lives along withhumanity, too.While religion contructs a life form some some life forms constitutessome life form constitutes some religions. People, for their self-interests,puts barriers to the religious freedom of other people in the name ofreligion. However religious freedom is much more than ve have been toldand allowed so far. God determines the boundaries of liberty.When we look at Quran and Muhammed (s.a.v)?s practices, meredisbelive, big-sin or polytheism is not a death reson. Besides imperfectionsin the practice dimension of religion or getting out of the religious sphere asto faith doesn?t lead physcihon sancsion chamber in faith and practices andto know that matter is between God and individual.Religion is God?s revelation, that?s why we must obey it. However,because life manners, culters, tradition people have formed ar human-madethings, they can be argued. Today, we cannot criticize God?s revelation, butwe can criticize its comments and the culture or life based on them. If wecannot do that and go beyond these comments, we may alienate ourselvesand be unfair aganist the core of religion.