Cumhuriyet tarihinde Hukuk dilindeki değişmeler ve gelişmeler
Changes and developements of language of Law in the history of republic
- Tez No: 186108
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA ZÜLFİKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 379
Özet
Özdemir, Hakan, Cumhuriyet Tarihinde Hukuk Dilindeki Değişmeler ve Gelişmeler, DoktoraTezi, Danışman: Prof. Dr. Hamza ZÜLF KAR, 379 s.Bu çalışmada Türk hukuk tarihinde önemli yeri olan Anayasaların dili ve Türk diliüzerindeki etkileri ele alınmıştır. Çalışma Önsöz, Giriş, nceleme, Tartışmalar, Tablolar,Sonuç ve Dizin bölümlerinden oluşmuştur.Hukuk dilindeki gelişmelerin ve aşamaların belirlenmesi ve çalışmaya temel teşkiletmesi bakımından Giriş bölümünde Türklerin hukuk tarihi ana hatlarıyla ele alınmıştır.nceleme bölümünde kronolojik sıra esas alınarak anayasa metinleri tek tek dilaçısından ele alınmıştır. Bu bölümde örnekleme yöntemi uygulanmış, inceleme,metinlerden alınan üçer madde ile sınırlandırılmıştır.nceleme bölümünden sonra gelen Tartışmalar bölümünde özellikle 1945 ve 1952yıllarında yapılan değişikliklere yer verilmiş, bu tartışmalar içinde dildeki sorunların elealındığı yazılar üzerinde durulmuştur. Meclis'te ve basında meydana gelen tartışmalarolmak üzere iki kısımdan oluşan bu bölüm, dönemin belli başlı aydınlarının konuhakkındaki düşüncelerini içermektedir.Tablolar bu çalışmanın ağırlıklı bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde öncelikleanayasa metinlerinin söz varlığı yabancı ve Türkçe kaynaklı unsurlar göz önündebulundurularak ele alınmış ve her maddedeki yabancı veya Türkçe kaynaklı unsurlar ayrıayrı gösterilmiştir.Bu bölümün ikinci kısmında durumu gözler önüne net olarak serecek söz varlığı birtablo hâlinde gösterilmiştir. Bunu takip eden bölümde bu tablodan yararlanılarak yapılankarşılaştırmalara yer verilmiş, Anayasalar söz varlığı açısından birbiriyle eşleştirilerek birtakım sayısal değerler ortaya konulmuştur.Sonuç bölümünde ise çalışmadan elde ettiğimiz başlıca veriler ana hatlarıyla ortayakonmuş, anayasaların toplum hayatında olduğu gibi dili de etkilediği belirtilmiştir. Ötekikanunların anayasalara bağlı olarak dil açısından değiştiği, özleşmeye doğru giden birçizgi izlediği kanaatine varılmıştır.Dizin bölümünde de çalışmada geçen belli başlı kelime, terimler ve kişi adlarıgeçtikleri sayfa numaralarıyla birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the language of constitutions which has an important place in Turkishlaw history and it?s effects on Turkish language is taken up.In the chapter of Introduction, the law history of Turks is discussed shortly todetermine phases and developement of language of law.In the chapter of Investigation, texts of constitutions are considered according tochronological order. In this chapter the method of sampling is applied.In the chapter of Discussions, especially changes in 1945 and 1952 are discussed.Articles which considers the problems in language are investigated. This chapter which iscompossed of discussions in Assembly and press, contains thoughts of enlightened peopleabout the topic and shows the level of these discussions.Tables is another chapter in this study. First, the vocabulary of texts is consideredby keeping elements originating fromTurkish or other languages in mind. Then words,originating from Turkish or other languages in every paragraph of all texts are pointed out.In second section of this chapter, the vocabulary is showed in a table to determinethe situation. The following section includes comparisons made by benefitting from thistable. Some numerical values are brought up by coupling constitutions according tovocabulary.In chapter of Result, tatums gotten from this study are brought up shortly. It isclarified that constitutions affects the language as well as the social life.