Aminoglikozid nefrotoksisitesinin erken tanısında idrar beta 2-mikroglobulin değerlerindeki artışın diagnostik önemi
The Diagnostic value of increased levels of beta 2-microglobulin in early diagnosis of aminoglycosides-induced nephrotoxicity
  1. Tez No: 18612
  2. Yazar: MAHMUT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET AMİNOGLİKOZİD FEFROTOKSİSİTESİNİN ERKEM" TAKISINDA İDRAR EETAg-MİKROGLOBULÎN DEĞERLER İNDEKİ ARTIŞIN DİYAGNOSTİK ÖKEMİ Aminoglikozidler özellikle graıa(-) bakteri infeksiyonlarının tedavisinde bugün hala önemini koruyan ilaçlardır.Nefrotoksisite aminoglikozid tedavisinin en önemli komplikasyonudur Üriner beta2-mikroglobulin.(BgM) ekskreasyon artışının renal tubuler hasarın erken tesbitinde serum kreatinin (Ser) artışlarından daha duyarlı olduğu ileri sürülmüştür. Bu çalışmanın amacı: Aminoglikozid antibiyotiklerin ciddi nefrotoksik yan etkilerine dikkat çekmekjaminoglikozid nefro- taksisitesi (AGNT)'nin sıklığını, üriner Bja artışları ile erkenden tespit edilip edilemeyeceğini, Ser ile BpM' nin fraksiyo- nel üriner ekskreasyonu (FE-BpM) arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu çalışma Atatürk Üniv.Tıp Fak. Araştırma Hastanesinde yatarak aminoglikozid alan 43 hasta (yaş ort s40.3;f: 16.6) ve kontrol gurubu olarak 22 sağlıklı erişkin (yaş ort : 34. 1^ 15*2) üzerinde yapıldı. Hastaların 18 'i gentamisin,9'u amikasin,8'i tobramisin ve 8' i netilmisin alıyordu. Hastalardan tedavi öncesi, tedavinin 2.,5., ve 8. günleri, kontrollerden bir kez kan ve idrar örnekleri alındı. Serum ve idrarda BpM ve Ser ölçülerek FE-BpM hesaplandı. Hastalarda FE-BpM değerleri tedavi öncesi ve kontrollere göre tedavinin 2. gününden.itibaren anlamlı yükselmeler göster di. En yüksek değerler tedavinin 8. günü elde edildi. Buna karşılık ortalama Ser değerlerinde 8. güne kadar anlamlı değişme olmadı. FE-BpM sonuçlarına göre 17 (%39.5)»Scr sonuçlarına göre 7 (%l6,3)vak'ada nefrotoksisite gözlendi. FE-BpM artışları Sor' den ortalama 4-6 gün önce nefrotoksisiteyi belirledi. AĞIT' nin erken tanısında FE-BpM artışlarının Scr'den daha duyarlı olduğu; özellikle yüksek riskli hastalarda aminoglikozid verildiğinde nefrotoksisitenini takibinde FESBpM ölçümlerinin pratik, uygulaması kolay ve diyagnostik önemi olan bir test olduğu kanaatine varıldı. Dr Mahmut ŞAHİN
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE DIAGNOSTIC VALUE OF INCREASED LEVELS Off BETAg-MICROGLO- BULIN IN EARLY DIAGNOSIS 01 AMINOGLYCOSIDES-INDUCED NEPHRO TOXICITY Aminoglycoside antibiotics that are extremly effecti ve against aerobic gram negative bacilii have serious neph rotoxic side effects.lt has been shown that the increase in urinary beta2-microglobulin(B2M) is a more sensitive, earlier detection method of renal tubular damage than the rise in serum creatinin^Scr), The aims of this study are,l-to examine if the nephra- toicity in patients receiving aminoglycosides can be follow ed by the rises in urinary B^£ excretions, 2-to investigate any correlation between fractional excretions of B2M(EE-B2M) and the rise in Scr in early detection of renal tubular da mage, and 3-to determine the incidence of aminoglycoside neph rotoxicity (ANT). The study was made on 43 hospitalized patient s (average age 40.3*- 16.6.) who received aminoglycoside for the treat ment of infection (Group P) and on 22 healthy adults as con trols (Group C) (average age 34. 1* 15.2).Eighteen patients were receiving gentamicine,9 amicacine,8 tobramicine,and 8 netylmicine. Blood and urine samples were obtained for 4 times ( before treatment (Group PI), 2 nd days of treatment (PII),5 th days of treatment (PHI), and 8 th days of. treatment (PIV)^.. Serum and urine were assayed for BJftfl (radioimmunoassay) and ere at inine. FE-BJI was calculated. In seven of patients (16.3 %),it has been observed that no n- oliguric acute renal failure. The incidence of ANT were 39.5% and 16.3% with respect to the increases of FE-BgM and of Scr, respectively. Since the obvious rire FE-BgM was seen 4 to 6 days earlier than those of Scr,3PE-B0Mv values should be determi-. Mâ. for early detection of ANT, particularly, in high-risk pati ents. Dr. Mahmut ŞAHİN