Yenidoğan döneminde aminoglikozid nefrotoksisitesinin erken tanısında üriner beta-2-mikroglobulin değerlerinin önemi
  1. Tez No: 20112
  2. Yazar: N.FARUK SUNGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Çalışma Ağustos 1989 ile Mayıs 1990 tarikleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi.Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına bağlı süt çocuğu servisinde yatan ve tedavi amacıyla gentamisin alan miadında doğmuş yenidoğan dönemindeki 51 bebek üzerinde yapıldı. Yenidoğan döneminde aminoglikozid nefrotoksisitesinin görülme sıklığı ve bu nefrotoksisitenin erken tanısında FEB2M,UB2M,UB2M/UCr,Scr.GFR,BUN değerlerinin diagnostik önemi olup olmadığı araştırıldı» Kontrol grubu olarak,hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde miadın da doğan veya polikliniğimize müracaat eden miadında doğmuş sağlıklı 20 yenidoğan dönemindeki bebek seçildi Gentamisin tedavisinin 5.günü 6 bebekte (% 11.76) LNT (.*.) iken,KNT (-f)'ligi tesbit edilemedi. Tedavinin 10,günü ise 13 has¬ tada (% 25.5) I/HT M iken,4 hastada (% 7.84) KIT M idi. 10 günden küçük post natal yaşa sahip yenidoğanlarda,10gün- den büyük yenidoğanlara göre daha az nefrotoksisite bulundu, Yenidoğan döneminde aminoglikozid tedavisine bağlı olarak FB-jBgM değerlerinin,tedavinin 5, ve 10.günü anlamlı ölçüde arttığı UB2M VE UBM/UCr değerlerininde bu artışa paralellik gösterdiği,Ser seviyelerindeki yükselmenin ve GlFR'de azalmanın bu değerlere göre daha geç olarak meydana geldiği,BUN değerlerinin nefrotoksisite tesbitinde önemli olmadığı,yeni doğan döneminde aminoglikozid nefrotoksisitesinin erken tanısında FEB2M değerlerin- deki artışların diagnostik öneme sahip olduğu kanaatine varıldı..İDRAR A B toplama süresi toplanan idrar miktarı 24 saatlik idrar miktarı GFR Kr P2M Up2M / UCr SERUM A B P2M Kr BUN A: tedavi öncesi B: tedavinin 5. günü C: tedavinin 10. günü
Özet (Çeviri)
Tm ÎKTPORTAFCE OF URINARY EBTÂ~2-ÎCEGRIGLOBULIF LEYSLS UT SARLY DETSCTION OE AMIffOGLTCOSÎEBS KEPROTOIICTTY Uf HEONATAL BFRIOD lxpertness Thesis. SÜMMARY The stıady was performed in 51 pabient,r?QG@iving gentamici- n©»and 20 heaithy,as oontrols,aewboî?as in Atatürk: Universifcy,!3©- diatric Clinics of Medical School,Spziurbetw9en Â-ugust 1989 and Mai 1990. The inoidence of aminoglycosidos neptıj?ot;oxicifcy ÂFT in ne~ oaatal period and whether !"Bp2Mftrp2H, SCı?fGFR,and BUH val-ues,and UŞg^A^cr1 rabio ara of diagnostic value in early defcecfcion of ÂÎTT W9î?e investigated» Six pafcienfc infanfcs (11.76 %} had only_laboratory aephpo- to2cicity in. 5 tb. day of gentamicins treatmenfcjOn the othaî? îıand, in 10 fch day of the breatmant 13 (25.5 #) and 4 (7,84 ^ ) pati- ents had laboratory and olinical aephrotoxicibi8S,î?0sp©cbivelyv The naphrotoxicity ine idene© was found lower in newborns with less than 10 days of postnatal ag@ bhan in bhosa with hig-^ her? than 10 days. it was concluded that FSŞgM calculations as well as UŞpM and ÜŞ2^Afoî? val-ues were of higher impor-tanoe in early defection ©f AM1 than inoreased Scî? and decreased BÜF valtıes,and that se¬ rum BUN measurements had no effect in the AHT. 0r. ^T jT«/^/ö^^