Diabetik nefropatili hastalarda artmış trombosit adezivitesine gliklazidin etkisi ve bunun proteinüri ile olan ilişkisinin araştırılması
The Effect of gliclazide on increased platelet adhesivenss and its relation to proteinüria in patients with diabetic nephropathy
- Tez No: 18611
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Diabetik nefropatili hastalarda, artmış trombosit adezivitesine gliklazid'in etkisi ve bunun proteinüri ile olan ilişkisinin araştırılması. ÖZET Çalışmamız, dokuzunda diabetik nefropati komplikasyonu gelişmiş 30 diabetes mellitus'lu hasta üzerinde gerçekleş tirildi. Bu hastalara bir yıl süreyle p.o. gliklazid verilerek kan şekeri düzeyine olan etkisinin yanı sıra trombosit adezyonuna olan etkisi de araştırıldı, Ayrıca 9 hastadaki proteinüriyi azaltıp azaltmadığı gözden geçirildi. Gliklazid'in kan şekerini, trombosit adezyonunu ve proteinüriyi istatistiksel olarak anlamlı ölçüde azalttığı tespit edildi. Ancak bu parametreler arasında korelasyon kurulamadı. Elde edilen sonuçlar konuyla ilgili literatür verileri ile karşılaştırıldı. Dr. Murat Selek
Özet (Çeviri)
The effect of gliolazide on increased platelet adhe siveness and its relation to proteinuria in patients with diabetic nephropathy. SUMMARY This study was performed on 30 diabetic patients, of whom 9 have developed nephropathy. Giving p.o. gliclazide to these patients- ;f or one ye- ar,the effect of the drug on platelet adhesiveness as well as on glycemia was investigated. In addition, the possible ef fect of it on proteinuria was recognized. It was seen that the drug decreased glycemia, platelet adhesiveness and proteinuria in the patients. However, there was no correlation between these three parameters, The results obtained were compared with those in the previous studies. Dr« MuraA S