Orta derecede yüksek bir rakımda (1869 m. Erzurum), 7-14 yaş arası sağlıklı çocuklarda rutin hematolojik referans değerler
Rutin hematological values in 7-14 aged healty children living at an intermediate altitude (1869 m, Erzurum)
  1. Tez No: 18619
  2. Yazar: RECEP AKDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAHİT KARAKELLEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hi ÖZET 1869 metre yükseklikte yaşayan, sağlıklı 718 çocuktan venöz yolla alınan kan örneklerinde,“Cell-Dyn 1500”isimli otomatik hematoloji analizeri ile 15 adet (WBC, LYM, MID, GRAN, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, RDW, PLT, MPV, PCT, PDW) rutin hematolojik parametreye ait ölçümler elde edildi. Referans popülasyonlar oluşturmak üzere;“ailede kişi başına düşen gelir”,“anne-babanın eğitim seviyesi”ve“antesedan enfeksiyon”şeklindeki faktörlerin herbir parametre üzerine tesirleri araştırıldı. En düşük gelir seviyesine sahip olanlardan elde edilen verilerle, daha yüksek gelir seviyesine sahip olanların verilerinin karşılaştırılmasında farklılık görülmedi. Anne ve babası en düşük eğitim seviyesinde olan grubun RBC, HGB, HCT değerleri diğer gruplarınkinden düşüktü. Antesedan enfeksiyon varlığının yalnızca trombosit sayıları üzerine (sayıyı hafifçe artırıcı yönde) bir tesiri tesbit edildi. Bu faktörlere göre bölünmüş alt gruplardan hematolojik parametrelere tesiri bulunanlar ayıklanarak oluşturulan değiştirilmiş yeni popülasyonlara ait histogramlar elde edildi ve“Gaussian”tarzda dağılıma sahip oldukları gözlendi. Değiştirilmiş bu popülasyonlarda, ilgili parametrelerin yaşlara ve cinsiyetlere göre ortalamaları ve ±2SD leri hesaplandı. Yaş ve cinsiyet faktörlerinin bu parametrelere tesiri de araştırıldı ve klinik kullanıma kolaylık sağlamak üzere, gruplandırılmış yaşlara göre“referans değerler”elde edildi. Elde ettiğimiz referans değerlerden HGB, HCT, RBC ve MCV nin deniz seviyesindeki değerlerden yüksek olduğu gözlendi. Diğer parametreler üzerine yüksekliğin herhangi bir tesiri görülmedi.
Özet (Çeviri)
1 SUMMARY Rutin Hematological Values in 7-14 Aged Healty Children living at an Intermediate Altitude (1869 m, Erzurum). Fifteen measurements related to rutin hematological parameters were measured on venous blood samples obtained from 718 healty children living at 1869 meter altitude. To form reference populations, factors as“per capita income”,“education degree of parents”and“antecedent infection”are examined to evaluate their effects on each parameters. No difference was found between data obtained from lower per capita income group and other groups. RBC, HGB and HCT values belonging to group in which parents had lower education degree were lower than those of other parents education groups. Antecedent infection had an effect only on platelet count by increasing it Of subgroups divided according to these factors, those which effected on hematological parameters excluded, and histograms pertaining to modified populations was obtained. Distribution of these histograms was of“Gaussian”type. In these modified populations, means and ± 2SD related to ages and sex of pertaining parameters were calculated. Also, effects of age and sex factors on these parameters were evaluated, and to facilitate clinical use, reference values were obtained, according to grouped ages. Of reference values which we found, HGB, HCT, RBC and MCV were higher than those of sea levels. Altitude had no effect other parameters.