Başarısız percutaneous transluminal coronary angioplasty sonrası acil koroner bypass cerrahisinde morbidite ve mortalite
Mortality and morbidity in emergent coronary bypass surgery pollowing unsucceful percutaneous transluminal coronary angioplasty (PTCA)
  1. Tez No: 18618
  2. Yazar: H.İBRAHİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ö7KT RASARTSIZ PERKUTAN TRANSLUMINAL KORONER ANGİOPLASTİ (PTC.b). RONRART ACİL KORONER BYPASS CERRAHİSİNDE MORBİDİTE VE MORTAL İTE 1982- snhat 1989 villan arasında Leiden Üniversite hastanesi KarrHvo.loii kliniğinde 2247 atherosklerozlu koroner kalp hastasına Perkntan Transluminal Koroner Anpriopalasti (PTCA) uygulanmıştır - ?.?.â7 hastanın 54 (%24)'ünde bu işlem esnasında bir veya birden. ffl7ip büyük PTCA komplikasyonlar ı görülmesi nedeniyle PTCA basar ı-. sı?! ıkla sonuçlanmıştır.KomPİikasyonlu, başarısızlıkla sonuçlanan 54. vakava acil aor ta-koroner bvpass cerrahisi tatbik edilmiştir ? 54.vakanın 42 (%2Vsi cok acil olarak değerlendirildiğinden ilk 24 saat iRinrle mümükün olan en kısa sürede ameliyatları yapılmıştır -Kalan 12 (%(\.i) hastanın durumları cok acil olmadıkından elektif vakalar niarak değerlendirilerek ameliyatları komplikasyonu takip eden di£er. p-îini«rde vapılmıstır. Acil PTUPtaki 42 vakanın 23 (%54*8)'ünde koroner disseksiyon, 9.9. (%5A. 2 ) ' inde akut angina pektoris,20 (% 47,6)'sında akut myokart i nf arktüsü, 1 2 (%2 8. 6 ) ' smcla re-oklüzvon, 1 1 C^26,2)inde akut oklüzvon,.4 {% 9. s ) ' unda kardiyo.ienik sok? 4 ( 5^9, 5 ) ' unda kardiak arrest ve 2 (%a.r) hastada PTCA teknik olarak imkansız tesbit edildi-Bu durumda 34 vakada PTCA komplikasyonunun birden fazla olduğu prörülmektedir. Acil erup vakalarda Postoperatif morbidite elektif koroner hvnass cerrahisinden yüksek görülmektedir -Söyleki ? 24 (%57) hastada. nnstcnera tif inf arktüs, 4 (%9,§) hastada hemora.iiye ba.^lı retorakotomi,.3 (%7.9.) hastada solunum yetmezimi* ve bir hastada (%2,i) sternum infeksi vonu tesbit edildi - Frken postoperatif mcrtalite acil ırupta vp özellikle snk ve c^fiiiikie sok ve kerdiak arrest prrubu hastalarda oldukça yüksek tesbit erfi i mi st ir. Reanimasvon ve kardiak masa.1 uygulanan 8 hastanın 5 'i Post- nofiratif ilk 12 p:ün içinde yavpm myokard infarktüsü ve sol ventrikü- Iat vetmezlik nedeniyle eksitus olmuşlardır.Mor talite hızı % 1 i, 9 idi- Avm dönemde Leiden Üniversitesi hastanesi Kalp Gö£üs cerrahisindeki «i Aktif koroner bypass ameliyatlarında mortalite hızı % 1,6 tesbit Adi ı di. Snnnc olarak iddia edilebilir ki başarısızlıkla sonuçlanan komp- iik« olmuş' PTCA sonrası vakalarda acil koroner revaskülarizasvon amAlivat.ı kaçınılmazdır. Bununla birlikte erken postoperatif mortalite ve mnrhiditesinin elektif koroner bypass cerrahisinden oldukça yüksek niriııp-ıı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
MORTAL r TV and MORBIDITY In EMERGENT CORONARY BYPASS SURGERY FOr.I.nWTMC. UNSUCCEFUL PERCUTANEOUS TRANSLUMINAL CORONARY AMG I GPT ASTY ( PTCA ) From 19S2 until february 1989,2247 patients with athero- Rrifirntir; coronary heart disease had been undergone PTCA in the rifinflrtiiiAnt of Cardiology, Univer s i tv hospital in Leiden- Tn 54 (3A 2-4) of the 2247 patients PTCA was unsuccesf ul ; dim a tr> one or more ma.icr PTCA complications had been appeared rlurinp- thiq procedure- 54 patients with unsuccessful PTCA had hAen undergone emergent aorta coronary bypass operation- 42 (%2) nut of 52 cases were very urgent; so thev h,ad been operated as soon p c. possible in 24 hour- The remaining 12 (% 0,4) patients had been operated the following davs as elective cases '? because thev wprs not so urprent- Wo hflvo found out that out of 42 cases with emergency p;roup 23 {'A 5 1. S ) coronarv dissection « 22 (54,2 %) acute angina pectoris. 20 (47*6 %) acute myocardial infarction- 4 (9,5 °0 ra t d i no-en ic shock? 4 (9-5 % ) cardiac arrest-4 (9,5 °t) cardiac arrvtmia and 2 (4,8 % ) patients had technically impossible PTCA - This qhows that 34 cases had more than one complications - Tn emergency rcroup Postoperative morbidity ^as higher than elective coronary bypass surgery - Thus we have determinated post- operative infarction in 24 (57 %) patien ts, i e - thoracotomy due to por tr>na rot.i ve hemorrhage in 4 (9,5 %) Pations - pulmonary i n quf t“ i r ienty in 3 (7,4 %) patients, renal insuf f icientv in 3 (7.4 %\ patients and sternal infection in only one patient (2.4%)- Fa r i r postoperative mortality was too hi^h.£. n emergency »roup; ficsnfioiaiiv in shock and cardiac arrest pro up patients -Five of eip.ht naripntfi.who have been undergone reanimation and ev t ra.card.iac masRawp.died due to massive myocardial infarction and left ventricular failure in the first 12 days of postoperative period- The mortality rate was li-9 %? In the same period of the elective coronary bypass operation carried out in the department of Cardiac Thoracic Su? şfçr y, Univer sitv hospital Leiden, The Netherlands, mortality rate was 1,6 %. ' A^ n result it can be claimed -that emergency coronary revascu”lari-zarion following unsuccesful Percutaneous percutaneous trans luminal coronary angioplasty is inevitable -However it is evident th* eariv postoperative mortality and morbidity were rather higher than Alert ire coronary bypass sur°rerv.