Yaş presle (Seramik) şekillendirme
Shape (Ceramic) to ram press
  1. Tez No: 186231
  2. Yazar: K. DENİZ PİRECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAT KÖKEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZETSeramik her çağda olduğu gibi günümüzde de üretimtekniklerinin sınırlarını zorlamakta ve yeni üretimşekillerinin uygulanabilirliğinin artmasını sağlamaktadır. Yaşpresle şekillendirme de bunlardan biridir.Teknik olarak ram pres tabir edilen seri imalatpreslerinin kullanıldığı bu üretim şeklinde, en önemli olaybaskı kalıbının hazırlanması aşamasıdır.Bu kalıplar presleme için özel üretilen gözenekli bir türsert alçıdan yapılmaktadır. Buradaki uygulama mantığı busert alçının preste kırılmasını önlemek; aynı zamanda dagözenekleri sayesinde kalıbın içinden hava geçirerek, kalıbınbaskı sonrasında ürünü rahatça bırakmasını sağlamaktır.Seri üretim amacı ile, plastik seramik çamurunupresleyebilecek bir teknik olan presle plastik şekillendirme,ilk üretimi 20. Yy. başında olmasına rağmen henüz fazlayaygınlaşmış bir üretim şekli değildir. Bunun sebeplerininbaşında da teknolojik birtakım sorunlar yatmaktadır. Busorunlardan en önemlisi uygun kalıp alçısının teminidir.Prese uygun kalıp alçısının üretimi rantabl ve ekonomikolmaya başlayınca işletmeler tarafından daha kolayuygulama alanları bulmaya başlamıştır.Ülkemizde de küçük ve orta işletmeler tarafından sonon yıldır kullanılmaya başlanan, fakat tüm olanak veIVparametreleri bilinmeyen bu üretim şeklinin, dahaanlaşılabilir olmasını sağlamak amacı ile bu konuda biraraştırma yapma gerekliliği doğmuştur.Bu üretim tekniğinden standart üretimin dışında;artistik birtakım tasarımlarla seramik pano v.b. uygulamalaryapılabileceği gibi, enstelasyon tarzında çalışmalar yapmakiçin de yararlanılabilir.V
Özet (Çeviri)
SUMMARYToday Ceramics, as being same in every age, areexceeding the limits of common processing technics andgive rise to practicability of new ones. Forming with wetpressing is one of them.Continuous prodution presses which are technicallynamed Ram Presses are used in this forming method, andthe most important thing in this method is preparing stageof the pressing mould.These moulds are made of a special plaster which ishard and has a porous structure. Therefore hard mould canbe resistable to fracture under loading and its porousstructure makes the air transition possible through themould which is necessary to get the product from themoukd easily at the end of the process.Altough its first usage was the beginnings of the 20.Yy. , nowadays as a continuonus production plastic formingof ceramic clay by pressing is not a common productionmethod. There is still some technological problems for theusage of this tecnic and the most important one is providingthe appropriate plaster mould. As production of the plastermoulds which is convenient for pressing has been becomingeconomic and rentable, this technic has become easy to usefor plants.VIIn the last ten years, this forming technic is used onlyby some small and middle plants in Turkey but all thefacilities and parameters are not known exactly. In order tomake it more comprehensible, a research about this technicis needed.Except standard producing methods, this technic canalso be used for some applications like ceramic panel withartistic designs and some works with installation style.VII