Beşşar Esad'ın siyasi ve ekonomik dışa açılım politikaları
Bashar Assad's political and economic policies for global integration
  1. Tez No: 186241
  2. Yazar: YASİN ATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESRA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
1990'lı yılların başında Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonra Batılı devletlerceoluşturulmaya çalışılan yeni dünya düzeninden en fazla etkilenen Orta Doğu ülkesi,dış politikasını iki kutuplu uluslararası sistemdeki güç dengelerine ve SovyetlerBirliği'nden gelen askeri ve ekonomik yardıma bağlayan Suriye olmuştur.Suriye'nin, globalleşme, liberal demokrasi, serbest piyasa ekonomisi, insan hakları,uluslararası hukuk gibi değerleri savunduğunu söyleyen Batılı dünya içinde kendineyer bulma çabası, Hafız Esad iktidarının son on yılında başlamış olsa da planlı birreform hareketi, 2000 yılında Beşşar Esad'ın iktidara gelmesiyle uygulamayakonmuştur. Beşşar'ın başlattığı siyasi ve ekonomik reform hareketi, iktidarının ilkyıllarında Suriye'nin liberalleşmesi ve dışa açılımı açısından önemli değişimleriberaberinde getirmiştir. Batılı gözlemcilerin ?Şam Baharı? olarak adlandırdıkları budönemde Suriye yönetimi, ülkedeki sivil toplumun ve serbest piyasa ekonomisiningelişimini teşvik etmiş ve cesaretlendirmiştir. Suriye yönetiminin reformudestekleyen tavrına rağmen ?Şam Baharı? dönemi kısa süre sonra devletin baskıcıpolitikalarının ortaya çıkmasıyla sona ermiştir. ?Şam Baharı? döneminden sonrareform süreci dalgalı bir seyir izlemiş ve istikrarlı bir ilerleme kat edememiştir.Uluslararası sistemdeki değişimler ve Suriye iktidarındaki güç dengeleri reformsürecinin yöntemini, kapsamını ve hızını etkilemiştir. Suriye, Orta Doğu'daki diğerdevletlere göre demokratik bir dönüşümü gerçekleştirebilecek alt yapıya vetecrübeye daha fazla sahip olmakla birlikte, içten ve dıştan Beşşar yönetimineyönelen tehditler, güvenlik ve demokratikleşme arasındaki çelişkinin yaşanmasınayol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
By the end of the Cold War in the beginning of 1990?s, the Middle East state that hasbeen mostly affected by the Western states who efforts to constitute a new worldorder was Syria, which for many years ought to make a foreign policy harmonious tothe balance of power politics of the bipolar system and also dependent to theeconomic and military aid of the Soviet Union. Although the effort for integration tothe WesternWorld maintains the values for globalization, liberal democracy, freemarket economy, human rights and international law has started during the last tenyears of Hafiz Assad period a more organized reform movement was put intopractice in the year of 2000 with Bashar Assad?s power. The political andeconomical reform action which Bashar Assad had started, provided importantdevelopments with respect to Syria?s liberalizm and global integration in the firstyears of his governance. In this period called ?Damascus Spring? by westernobservers, Syria government has encouraged the development of civil society andfree market economy. Despite the manner of Syrian governance that supports?Damascus Spring? reform ended up after a short time due to government?s toughpolicies. After the period of ?Damascus Spring?, the reform process had a wavyprogress and couldn?t have stable process. The change in the international systemand the power balances in the Syria?s power has affected the method, extent andmomentum of the reform process. However Syria has more fundamental andhistorical experience than the other Middle Eastern states to realize the democratictransformation, the internal and external threats which direct to Bashar?s governancecause the contradiction between security and democratization.