Demokratikleş(tir)me sürecinde Suriye
Democratization process in Suriye
- Tez No: 186240
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEBNEM GÜLFİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde Ortadoğu'da ileri boyutta bir değişim süreci yaşanmaktadır. Bir taraftan küreselçapta cereyan eden demokratikleşme süreci bölge ülkelerini baskı altında tutarken, diğertaraftan ABD hükümeti demokrasi kavramını bölgede kendi çıkarları bağlamındakullanmaktadır. Üstelik ABD, Suriye'yi kitle imha silahlarına sahip olmakla, uluslararasıteröre destek vermekle ve demokratik bir yönetime sahip olmamakla suçlamaktadır. Suriye'yeyönelik siyasi ve ekonomik yöndeki dış baskılar ülkenin varlığını tehdit etmektedir.Suriye'de şu ana kadar siyasi ve iktisadi alanda gerçekleştirilen reformlar rejimin otoriteryapısını önemli ölçüde değiştirmemiştir. Bununla beraber son zamanlarda artan baskı vetehditler ülkede daha yoğun bir reform sürecine yol açmıştır. Bu durum, Suriye'deki rejimingeleceğini tehdit etmektedir.Bu çalışmada iki temel nokta üzerinde odaklanmıştır. Birincisi, Suriye'deki demokratikleşmesüreci neden iç dinamikler vasıtasıyla gerçekleştirilememektedir? kincisi, siyasi ve hattaaskeri yöndeki dış baskılar Suriye'de gerçek bir demokrasiye yol açabilir mi? Bu sorularauygun yanıtlar verebilmek için ülkedeki siyasi aktörlerin ve siyasi sistemin durumunu veABD'nin bölge üzerindeki siyasi ve ekonomik amaçları incelendi.
Özet (Çeviri)
The whole Middle East Region has currently been undergone to a drastic process oftransformation. On one hand, the countries of the region are under the constant influence ofthe democratisation process worldwide. On the other hand, The United States Goverment isusing the concept of democracy in the context of its own interests. Furthermore, United Statesis accusing Syria possesing weapons of mass destruction, sponsoring international terrorismand lacking of a democratic goverment within the country. The external pressures forcing theSyrian State to carry out social and political reforms threaten its existence.Until now the reforms initiated in the political and the economical fields did not result in asignificant change in the autocratic structure of the regime. However, recently growingpressures and threats have lead to a more extensiv reform procedure. This situation isthreating the future of the current regime.Within the context of our project, we are focusing on two questions. First, why Syria?sdemocratisation process cannot be achieved through internal dynamics? Secondly, might theexternal political and military pressures lead to a real democracy in Syria? We have examinedthe role of the internal political actors and the current political system as well as the politicaland the economical aims of the United States on the region to give adequat responses to thesequestions.