Bütçe açıklarının enflasyon üzerindeki etkisinin analizi: Teori ve uygulamaları
The analysis of budget deficits' effect on inflation: Theory and application
- Tez No: 186315
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FAİK BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bütçe açıklarının bir ülke ekonomisi içerisindeki makro etkileri hem politik hem deakademik alanda sürekli tartışılan konulardan birisidir. Çeşitli iktisat akımları, bütçeaçıkları konusunda farklı yaklaşımlara sahiptir.I. ve II. Dünya savaşlarından sonra hükümetlerin halk sağlığı, çalışanların ücretleri,harbin tahribatının onarımı gibi sebepler yüzünden hükümetler bütçe açıklarınagitmeye başlamışlardır. Bu dönemden sonra da hem gelişmiş ülkelerde hem degelişmekte olan ülkelerde bütçe açıkları makroekonomik bir sorun haline gelmiştir.Bu tez, ülkemiz açısından da önemli bir sorun olan bütçe açıklarının enflasyonüzerindeki etkilerinin analizini ve uygulamasını yaparak makroekonomik açıdanincelemektedir.Tez beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, bütçe açığı ve enflasyonhakkında genel kavramlara konuya ana hatları ile açıklık getirmiştir. kinci bölümde,teorik alt yapıyı oluşturmak amacıyla bütçe açıklarının nedenleri, finansmanı,makroekonomik etkileri ve enflasyonla ilişkisi verilmiştir. Daha sonra gelişmiş vegelişmekte olan ülke ayırımı açısından bütçe açıkları ve enflasyon ilişkisi incelenmiştir.Üçüncü bölümde, iktisadi yaklaşımların bütçe açıklarına ve enflasyona bakış açıları elealınmıştır. Dördüncü bölümde, yapılan bazı ampirik çalışmaları ve bulgularınıverilmiştir. Son olarak beşinci bölümde, ülkemiz üzerine bir uygulama çalışmasıyapılmıştır.Sonuç olarak, bu tezin temel iddiası, bütçe açığının enflasyon üzerindeki etkisininuygulama sonuçları ile geleceğe yönelik makroekonomik sonuçlarına ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
The macro effects of budget deficits in an economy is an issue which is always discussednot only by politics but also by academica. Different economic trends have got differentapproaches about the issue of budget deficits.After I and II the world wars, governments started to have budget deficits because ofgovernment expenditures for, public health, wages of workers and the restructuring ofthe infrastructure. After that period, budget deficits became a macroeconomic problemboth in developed countries and developing countries.This thesis which is also an important problem for our country is examined inmacroeconomic by analyzing terms the effects of budget deficits on inflation.The thesis consists of five chapters. In the first chapter of the study, it was clearlyexplained budget deficit and inflation with general concepts. In the second chapter, thecauses of budget deficits with the aim of building the theorical frame work andmacroeconomic effects were examined with the relation to inflation. Afterwards, budgetdeficits and inflation were examined in terms of the seperation of the developed anddeveloping countries. In the third chapter, economic approachings which are related tothe budget deficit and inflation were explained. In the fourth chapter, it was given someemprical analyses and their findings which were carefully done. Finally in the fifthchapter, an application study has been done on our country.In conclusion, around the hypothesis of this thesis it was tried to explain by fixing theway of the relation of macroeconomic and the strength between budget deficits andinflation varieties.