Kalite maliyetleri içerisinde içsel başarısızlık maliyetlerinin hesaplanması, kontrolü ve muhasebeleştirilmesi
The calculate, control and accounting costs of internal failure in quality costs
  1. Tez No: 186316
  2. Yazar: CENGİZ YURTCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REŞAT KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
VÖZETYÜKSEK L SANS TEZKAL TE MAL YETLER ÇER S NDE ÇSEL BAŞARISIZLIKMAL YETLER N N HESAPLANMASI, KONTROLÜ VEMUHASEBELEŞT R LMESCengiz YURTCANDanışman : Prof.Dr.Reşat KARCIOĞLU2007, Sayfa:109Jüri : Prof.Dr.Reşat KARCIOĞLUYrd.Doç.Dr.O.Berna PEKTENYrd.Doç.Dr.Mustafa ERSUNGURTeknolojik gelişmelerin adeta birbiri ile yarıştığı, mal ve hizmet üretimialanlarında faaliyet gösteren işletmelerin devamlı değişim halinde bulunan müşteriisteklerini karşılamak için bilgi fabrikası gibi çalışıp bir yandan 2000'li yıllarıngereksinimlerine cevap vermek, diğer taraftan kar marjlarını yüksek tutarakdevamlılıklarını sağlamak zorunda bulunduğu günümüzde, kaliteyi tesis etmek hayatiönem arz etmektedir.Günümüz küreselleşen pazar koşulları ve üretim faktörlerinin sınır tanımayanişleyişi, kalite olgusunu her zamankinden daha fazla ön plana çıkarmıştır. Yakın zamanakadar kalite sadece ürün için telaffuz edilirken, bugün hizmet kalitesi, sistem kalitesi,organizasyon kalitesi, toplum kalitesi, yaşam kalitesi gibi her boyutta günlükyaşantımızın bir parçası haline gelmiştir.Bu çerçevede düşünüldüğünde işletmelerin çalışmalarını kalite üzerineyoğunlaştırmalarının bir bedel olarak işletmeye yansıması kaçınılmaz olacaktır.Bu bedel kalite için katlanılan fedakarlıkları ifade eden kalite maliyetleridir. Kalitemaliyetleri; işletmenin üretim öncesi ve sonrasında ortaya çıkacak hataları önlemekveya ortadan kaldırmak için katlanılan fedakarlıkların parasal ifadesidir. şletmeyönetimi işletme ile ilgili politikaları belirlerken kalite maliyetlerini bir araç olarakkullanmaktadır. şletme yönetiminin kalite maliyetleri bilgilerine kolaylıklaulaşabilmesi ve kullanabilmesi ancak bu maliyetlerin muhasebeleştirilmesi ile mümkünolmaktadır. Bu nedenle işletmelerin kalite maliyetleri ile muhasebesine önem vermelerigerekir. Bu çalışmada sanayi işletmelerinde üretim esnasında karşılaşılan ve bir kalitemaliyeti çeşidi olan içsel başarısızlık maliyetlerinin işletme yöneticileri açısından önemiüzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
VIABSTRACTMASTER THESISTHE CALCULATE, CONTROL AND ACCOUNTING COSTS OF INTERNALFAILURE IN QUALITY COSTSbyCengiz YURTCANSupervisor : Prof.Dr.Reşat KARCIOĞLU2007, Pages:109Jury : Prof.Dr.Reşat KARCIOĞLUAsist.Prof.Dr.O.Berna PEKTENAsist.Prof.Dr.O.Mustafa ERSUNGURAt the time when the technological developments almost compete with each other,the firms which produce goods and service have to work hardly to meet changing2000 years? customers? desires and also take up their profit rates, it is vital important toestablish quality.Today?s global market conditions, unlimited production factors and conditionsmake the quality more important then before. Nearly, the quality was only known as thequality of goods, it is a part of our daily life in all levels such as the quality of service,the quality of system, the quality of organization, the quality of community, the qualityof life.To get the quality also has a price for the firms. This price in the way of quality isthe quality cost. The quality costs are the financial statement of sacrification to preventand remove the failure. Firm directors use the quality cost as a tool when making futureplans. To be got and used information of the quality costs by firms? directory is onlypossible when the quality costs are accounted. For this reason, the firms must considerimportant the quality costs and their accounting. In this study, the internal failure costsin the industrial firms and their importance is examined.