Role of macroeconomic developments on total factor productivity in the Turkish economy (1971-2003)
Türkiye ekonomisinde makroekonomik gelişmelerin toplam faktör verimliliği üzerindeki rolü (1972-2003)
- Tez No: 186360
- Danışmanlar: PROF. DR. ERİNÇ YELDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde, regresyon analiz yöntemini kullanarak, 1972-2003 dönemi içinTürkiye ekonomisinde, makroekonomik değişkenlerin Toplam Faktör Verimliliği(TFV) büyümesi üzerindeki rolünü inceledim. Çalışmanın ampirik bulgularına göredöviz kurundaki istikrarsızlık ve reel kurun değerlenmesi TFV büyümesi üzerindenegatif bir role sahipken, mal ihracatındaki artış, ara malı ithalatının GSY H'yaoranı, kamu altyapı yatırımlarındaki reel artış ve cari işlemler açığının GSY H'yaoranı TFV büyümesi üzerinde positif etkiye sahiptir. Enflasyon oranı, faiz oranı,kamu kesimi borçlanma gereği ve doğrudan yabancı sermaye girişi Türkiyeekonomisinde TFV büyümesini belirlemede anlamsız bulunmuştur. Bu çalışmadaayrıca Türkiye ekonomisi, ithal ikameci sanayileşme, ihracata dayalı büyüme vefinansal serbestleşme sonrası dönemler kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, by using regression analysis method, I investigated the role ofmacroeconomic variables on Total Factor Productivity (TFP) growth in the Turkisheconomy over the period of 1972-2003. Empirical findings of this study are thatinstabilities in foreign exchange and real exchange rate appreciation has negative roleon TFP growth, on the other hand, growth of export of goods, imports ofintermediate goods as a share of GDP, growth of public real infrastructureinvestments and current account deficit as a share of GDP have positive impacts onTFP growth. Inflation rates, interest rates, public sector borrowing requirement andforeign direct investment inflow insignificant variables to determine TFP growth inthe Turkish economy. Also, in this thesis, the Turkish economy is investigated in thecontext of import-substituting industrialization period, export-led growth period andpost-financial liberalization period.