Estimating consumer surplus in Ebay computer monitor auctions
Ebay bilgisayar monitörü marketinde tüketici fazlasının tahmini
- Tez No: 186359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEVİN HASKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, fiyat teklifi fonksiyonları en büyük olabilirlik kestirimi tekniği ile, bağımsız özel değerlerin temelindeki dağılım hakkında beş farklı varsayıma dayanılarak ve eBay bilgisayar monitorü açık artırmalarından 2000 yılında toplanan data kullanılarak tahmin edilmektedir. Bu değerlerin, sırasıyla, lojistik, gamma, weibull, pareto ve lognormal dağılımlarından geldiği varsayılmaktadır. Sonrasında, bilgisayar monitörü marketindeki tüketici fazlası tahmin edilmekte ve değişik dağılım tayinlerine karşı duyarlılığı test edilmektedir. ki tür tüketici fazlası tahmini sağlanmaktadır. lk önce, gerçekleşen tüketici fazlası tahminleri yaratılmakta ve sonrasında tüketici fazlası için bir alt sınır tahmini ?mantıksal yeniden atama? yöntemi ile hesaplanmaktadır. Medyan tüketici fazlası tahminleri lojistik dağılımla $39 ile lognormal dağılımla $143 arasında değişmekte, ya da başka bir deyimle,tüketicilerin fazladaki payı %30 ile %61 arasında kalmaktadır. Beklenen tüketici fazlası tahminleri dağılım tayinine, özellikle dağılımın kuyruklarına, yüksek hassasiyete işaret etmektedir. Alt sınır tahminleri dağılımın kuyruklarından bağımsız olduğu için daha sağlam ve güvenilirdir. Dolayısıyla, dağılıma göre değişmeyen bu istatistikler $41 medyan tüketici fazlası ve %32 tüketici payı tahminleri sunmaktadır.Son olarak, hangi dağılımın dataya en iyi uyduğu incelenmektedir. Bilgi kriterleri gamma dağılımını, ikinci ve üçüncü en yüksek değerlerin ampirik dağılımına karşı yapılan testler lojistik dağılımı tercih etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, using data from computer monitor auctions on eBay collected in2000, bidding functions are estimated by maximum likelihood using five differentassumptions about the underlying distribution of independent private values. It isassumed that these values come from the logistic, gamma, weibull, pareto andlognormal distributions. Next, consumer surplus in the market for computer monitorsis estimated and its sensitivity to different distributional specifications is tested. Twotypes of consumer surplus estimates are provided. First, ex-post consumer surplusestimates are constructed and then a lower bound for consumer surplus is computedusing a ?rational reassignment? methodology. Median consumer surplus estimatesvary from $39 with the logistic to $143 with the lognormal, or the consumers? shareof surplus from 30% to 61%. Expected consumer surplus estimates indicate a highsensitivity to the distribution specification, especially to the tails of the distribution.Lower bound estimates are more solid and more reliable since they are independentof the tails. Accordingly, these statistics, which do not vary with distribution, yield amedian estimate of $41 and a consumer share of 32%. Finally, the last part of thisstudy examines which distribution best fits the data. Information criteria favor thegamma distribution, tests against the empirical distribution of second and thirdhighest values prefer the logistic distribution.