Access to credit and self-employment
Kredi olanakları ve serbest meslek sahibi olmak
  1. Tez No: 186361
  2. Yazar: EMEL SELÇUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLA ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma kredi olanaklarının serbest meslek sahibi olma üzerine etkisiniincelemektedir. Borç alınabilecek bir kurum yada kişi tanımanın kişinin kendi işininsahibi olması olasılığına etkisi araştırılmıştır. Analizler çiftlikler ve diğer işletmeler içinayrı yapılmıştır. Ayrıca, farklı kredi kaynaklarının etkileri tartışılmıştır. Tüm buincelemelerin sonuçları erkek ve kadınlar için de ayrılmıştır. Sonuç olarak, krediolanaklarının serbest meslek sahibi olmada önemli bir faktör olduğu saptanmış, ancakkredi kaynaklarının türüne, serbest mesleğin hangi sektörde gerçekleştirildiğine ve kişinincinsiyetine göre sonuçların değiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the impact of access to credit on self-employment. Itexamines the influence of knowing a place to borrow on the likelihood of owning abusiness. The analyses are made on farm and non-farm businesses separately. Theimpacts of different borrowing sources are also discussed. In addition, all these analysesare differentiated between male and female self-employment. It is found that access tocredit is a significant determinant of self-employment, but its impacts vary for differentsources of borrowing, the sector of self-employment and the gender of the people.