Fahri Bilge' nin Kayseri yöresi Türk Halk Bilimi çalışmaları
Turkish folkore studies of Fahri Bilge in Kayseri
- Tez No: 186365
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖRKEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Çalışmanın konusunu Fahri Bilge'nin şu an Millû Kütüphane'nin bni Sina Yazmalarıbölümünde bulunan Yz. FB 430 Halk Bilim Derlemeleri, Yz. FB 513 Avşar Âdetleri ve Yz.FB 582 Avşar Boyunun Beyânındadır adlı defterlerindeki Halk Bilimi derlemelerininokunması ve tasnifi oluşturmaktadır. Derlemelerin hepsi Fahri Bilge'ye aittir.Çalışmada öncelikle Fahri Bilge ve onun derleyici kimliğinden bahsedilmiştir. Daha sonra iseProf. Dr. Dursun Yıldırım'ın köy, kasaba, kent monografisi çalışma planından yararlanarak,Fahri Bilge'nin derlemeleri tasnif edilip incelenmiştir. Bu defterlerdeki derlemeler genelolarak Afşarlarla ilgilidir. Defterlerdeki konuşma ve şiirlerin transliterasyonu yapılmıştır.Çalışmanın önemli yönlerinden bir diğeri de Fahri Bilge'nin yaptığı derlemeleri oldukçaprofesyonel bir şekilde ve derlemeleri geleneğin hâlen yaşatıldığı yerlerde yapmasıdır.Metinlerin içinde Afşar sözlü tarihinin yer alması ise dikkat çekici noktalardan biridir.
Özet (Çeviri)
The topic of our thesis is reading, transliterating and classificating notebooks of Fahri Bilge(Yz. FB 430 Halk Bilim Derlemeleri ve Biyografiler, Yz. FB 513 Avşar Âdetleri, Yz. FB 582Avşar Boyunun Beyânındadır) which are now in Millû Kütüphane in bni Sina YazmalarıSection. In these notebooks there are folkloric collections of Fahri Bilge.In our study firstly we searched Fahri Bilge and his folkloric studies. Then by using themonographic studying plan for village and city, of Dursun Yıldırım we classificated thefolkloric collections of Fahri Bilge. These collections are about Afşars. While readign thetexts we transliterated dialogues and poems.One of the elements which increases the importance of our thesis study is professionalbehaviour of Fahri Bilge while collecting these materials and collecting these materials fromthe place where still oral tradion lives. There are oral history texts in these notebooks. Thisproperty makes our thesis more interesting.