II. Abdülhamit dönemi Kayseri yapıları
The second Abdülhamit term Kayseri buildings
- Tez No: 186366
- Danışmanlar: PROF.DR. KERİM TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Bu çalışmada Kayseri merkez, çevre ilçe ve köylerde bulunan II.Abdülhamit dönemimimari eserleri konu olarak seçilmiştir. Kayseri'de günümüze ulaşmış dokuz tanecami,iki türbe, bir okul,bir medrese, beş çeşme,bir hamam,bir saat kulesi,bir kütüphaneve iki tane de askeri yapı tespit edilmiştir.Çalışma beş bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde konuyla ilgili kaynaklar ve daha önce yapılmış çalışmalar tanıtılmıştır.kinci bölümde bölgenin tarihi geçmişi, II. Abdülhamit Dönemi'nde şehrin mimari,fiziksel gelişimi, kitabesi mevcut onarım geçiren yapılar ve ayrıca II. AbdülhamitDönemi öncesi batılılaşmanın mimariye yansıması hakkında bilgi verilmiştir. II.Abdülhamit Dönemi başkent yapıları ile taşra arasında mimari ilişkiden de bu bölümdebahsedilmektedir.Üçüncü bölümde katalog yer almaktadır. Kayseri, çevre ilçe ve köylerde tespit edilenanıtlar tezin katalog bölümünde detaylı bir şekilde tanıtılmışlardır. Anıtlar kendi içindeplanlarına göre gruplandırılmışlardır. Yapıların tanıtımı plan, çizim ve fotoğraflarladesteklenmiştir. Anıtların tarihlendirilmesinde öncelikli olarak yapılar üzerinde bulunankitabeler değerlendirilmiştir. Kitabesi bulunmayan yapılar, ulaşılan arşiv belgelerinde veönemli kişilerin şiir ve kitaplarında bahsedilip, tarih düşürülmesi veya yapının üzerindepadişah tuğrasının bulunması durumunda tarihlendirilmiştir.Dördüncü bölüm, değerlendirmedir. Değerlendirme bölümünde de bu anıtların plan,mimari, süsleme, malzeme, teknik açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. II.Abdülhamit Dönemi Kayseri merkez, çevre ilçe ve köylerde bulunan yapılar stanbulve Anadolu'nun diğer illerinde bulunan çağdaş yapılarla karşılaştırılmışlardır.Beşinci bölüm, sonuç bölümüdür. Bu bölümde ana hatları ile Kayseri merkez, çevre ilçeve köylerde bulunan eserlerin Türk Sanatı içerisindeki yeri ve önemi üzerindedurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about the architectural buildings in the reign Abdulhamit II. in the center,periphery towns and villages of Kayseri. There have been nine mosques, two tombs, aschool, a madrasah five fountain, a bath, a clock tower, a library and three militarybuildings in Kayserisürviving today.There are five chapters in the study.n the first chapter the resources and the previous studies have been introduced in thesecand chapter. The historical background of the region; Abdulhamit II. Also in thischapter the restored buildings which have an inscription and the general impacts of thewesternization on the architectural relation between the structures of the capital city andthe provinces in the Abdülhamit II. Era has been mentioned.In the third chapter there is a catalogue. There is a detailed illustration in this cataloguechapter related to the monumental buildings analysed in Kayseri, periphery towns andvillages. Buildings are categorized according to their plans. Definition of the buildingsis supported by the plans, drawings and photos. Primarily the inscriptions on thebuildings has been taken account in orter to their plans. Definitron of the buildings issupported by the plans, dravings and photosprimarily the inscriptions on the buildingshas been taken in to account in orter to date the monuments. Buildings that have noinscription have been dated through the archive documents the books and poets, whichhave been written by the personages, about the dates of these buildings or through thesultan?s signature on the buildings.n the forth chapter the monuments are evaluated according to the plan, architecture,decoration, materials and technique. Alsot the Abdulhamit II. Era buildings in thecenter, periphery towns and villages of Kayseri are compared by the modern structuresin Istanbul and in other Anatolian cities.The fifth chapter is the conclusion. In this chapter, the significance of buildings in thecenter, periphery towns and villages of Kayseri in the contekxt of Turkish ArchitectureArt have been defined in generally.