Manipulation via information in large elections
Şeçmen Sayısı büyük seçimlerde bilgi üzerinden manipülasyon
  1. Tez No: 186388
  2. Yazar: İLHAN SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH KORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmamızda oy kullanma ve manipülasyon yapmanın maliyetli olduğu, ortak değerliiki alternatifli seçimler çerçevesinde adayların denge manipülasyonlarını, bunların oykullanma oranı, seçimi, galibi ve toplumsal refah üstündeki etkileriyle birlikte inceledik.Manipülasyonun toplum için istenilir olmadığını ve adayları manipülasyona özendirenetkenlerin uygun bir manipülasyon yapma sıralaması ile yumuşatılabileceğini gösterdik.Adayların birbirlerinin manipülasyonları hakkında önsel bir sanıya sahip olduklarıvarsayımı altında oynanan bir manipülasyon oyununun şaşırtıcı olabilecek bazısonuçlarına ulaştık. Son olarak verilmiş bir toplum bileşimi için bu konuda bilgi sahibiseçmenler tarafından önlenebilecek manipülasyon kümesini belirledik.
Özet (Çeviri)
This thesis studies manipulations of equilibria by candidates in two-alternativeelections along with their effects on voter turnout, winner of the election and socialwelfare where voters have common values, and both voting and manipulating are costly.We show that manipulation is not desirable for the society, and the candidates? incentivesfor manipulating can be mitigated by appropriately sequencing the order ofmanipulations. We present some results of a manipulation game which may ratherunexpected under the assumption that the candidates have prior beliefs about each others?manipulations. Finally we determine the set of manipulations which can be prevented byinformed voters for a given composition of society.