Malul gazi subay ve astsubayların kariyer planları ve çalışma performansları
Handicapped veteran officers and non-commissioned officers' career plans and job performance
- Tez No: 186394
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmanın amacı, malul gazi subay ve astsubayların; emekli olma sebeplerini, çalışmaperformanslarını etkileyen faktörler tespit etmek ve çözüm yollarını bulmak amaçlanmıştır.Mülakat yöntemi ile mülakat sorularının anket formuna dönüştürülmesinden sonra ankettekniği kullanılmıştır. Ayrıca, verilerin analizi esnasında, araştırmacının da mülakat esnasındakigözlemlerine yer verilmiştir.Araştırma sonucunda, malul gazilerimizin mesleki yaşamlarında; sağlık, psikolojik vemesleki kariyer sorunlarının çok önemli olduğu görülmüştür. Maluliyetinin getirdiği fizikselimkan ve kabiliyet derecelerine göre yaşanan meslek, aile ve sosyal sorunlarda da farklılıklargörülmüştür. Olayın meydana gelme şekli ile psikolojik belirtiler arasında da anlamlı ilişkilerbulunmuştur. Ölüm riski olan çatışma ortamında yaralanmış veya yaralanmadan önce benzerçatışma ortamı yaşamış malul gazilerimizde ileri seviyede psikolojik sorunlar tespit edilmiştir.Genel olarak görülen sinirlilik ve içine kapanma gibi psikolojik sorunlar, malulgazilerimizin amirleri ve çalışma arkadaşları ile iletişim sorunları yaşanmasına sebep olduğu vebu durumun mesleki kariyer sürecini olumsuz etkilediği görülmüştür. Amirleri ile maluliyetlerihakkında iletişimde bulunan malul gazilerimiz, amirlerinin kendilerine karşı tutumlarını olumlubuldukları görülmüştür.Malul gazilerimizin ikamet ettikleri illerin seçiminde kariyer düşüncesinden çok, ailelerininve akraba çevresinin vermiş olduğu güç ve desteğin etkisini kaybetmemek ve yeni bir ikamet yerinin getirdiği belirsizlikler ve güçlüklerden kaçınmak için memleketlerini ve kendi veya eşininailesinin ikamet ettiği illeri seçtiği görülmüştür.Malul gazilerimizin göreve dönme nedenlerinin sıralamasında, kariyer kurmaaşamasındakilerin, kariyerlerinin keşfi aşamasında bulunanlara göre daha akılcı ve rasyoneltercih sıralaması yaptığı görülmüştür.Göreve döndükten sonra emekli olan malul gazi subaylarımızın TSK'da kariyerhedeflerinin olduğu, bunun için de yabancı dil ve yüksek lisans eğitimleri ile kendiyeteneklerinin geliştirdikleri fakat, hukuki mevzuatlardaki sağlık engelleri nedenleri ile meslekikariyer hedeflerine ulaşamadıkları ve emekli olanlara sağlanan sosyal ve ekonomik haklardanistifade etmek için emekli oldukları görülmüştür.Malul gazilerimizin psikolojik sorunlarının tedavisinin, iletişim yetenekleriningeliştirilmesinin, akademik eğitim almaları ve uygun kariyer planlamalarının yapılmasının,ekonomik durumlarının iyileştirilmesinin mesleki performans ve iş tatminlerini artıracağıdüşünülmektedir.Malul gazilerimizin sorunları sadece TSK'nın değil, ülkenin sosyal bir sorunu olarakgörülmesi gerekmektedir. Bu sebeple, ülkemizdeki malul gazilerimize yönelik bilimselçalışmalara ağırlık verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to find the factors which will effect handicapped veteran officers andnon commissioned officers? retirement reasons, career plans and job performance. Inconclusion of this research, it will be found solutions those problems.In this research, once interview method is used and then survey method is used afterinterview questions converted to survey form. Moreover researcher?s observation is usedduring analysis of data.The results of this study indicate that health, psychological and job career problems areeffective factors in their job lives. Handicapped veterans have different job, family and socialproblems according to their handicapped degrees.There are strong relations between happenings and signs of psychological problems.Handicapped veterans, injured and lived risk of dead in clashes or had been in same clashesenvironment before injured, have high rates of psychological problems.Psychological problems such as nervousness and social withdrawal has causedcommunication problems between handicapped veterans and their chief and colleagues, andthis situation affects their career negatively. Some veterans that have good communication withtheir superior about their handicapped problems said that their superior?s behaviors againstthem are very optimistic.Handicapped veterans prefer to live near their family or their wife?s family for not to losetheir relative?s support and avoid uncertain situations. Thought of career is generally notimportant a factor to selecting accommodation.Handicapped veterans whom are in the period of ?career setup?, are more rational thanthose are in the period of ?career discover? in the sequence of reasons of returning to TurkishMilitary.Handicapped veterans officers, retired after returning to Army, having aims of career inTurkish Military improved their education levels, but they couldn?t obtain their objects becauseof their healthy problems. They retired in order to obtain social and economic advantages thatthe government gave to handicapped veterans.If handicapped veteran?s psychological disorders are cured, their communication abilitiesare improved, academic education and suitable career planning are provided, them economiccondition are improved, their job performance and satisfaction will be increased.Handicapped veteran?s problems are not only problems of Turkish Military but alsosocial problems of our country. Therefore, sciences research must be increased regardinghandicapped veteran in our country.