Hücre tipi üretim sistemlerinde hücrelerin oluşturmasına yönelik ağ kuramına dayalı bir yöntem ve bilgisayar desteği ile bir makina fabrikasında uygulama denemesi
  1. Tez No: 2505
  2. Yazar: MÜŞERREF KURTULMUŞ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEHMET ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET sın Son yıllarda mamul sayrıldaki artış, özellikle küçük ve orta büyüklükte, çok sayıda farklı mamulü küçük par tiler halinde üreten atölye tipi işletmelerin tasarım, planlama ve üretim sorunlarının önemli boyutlara ulaşma sına yolaçmıştır. Bu sorunlara köklü çözümler vaadeden grup teknolojisi, özellikle küçük ve orta büyüklükteki atölyelerin yoğun olduğu ülkemizde önem kazanmaktadır'^ Bu çalışmada, grup teknolojisi kavramı ve grup teknolo jisi felsefesinin olanaklı kıldığı hücre tipi üretim in celendikten sonra, orta büyüklükte bir makina fabrikası nın bir atölyesinde, ağ teorisine dayalı bir yöntemle hücreler oluşturulmuştur. Bu amaçla özel amaçlı iki bil gisayar programı geliştirilmiş ve farklı hücre yapıları bu programlar aracılığıyla karşılaştırılmıştır. Son ola rak hücreler ME DAT algoritması yardımıyla konumlandırıl mıştır. -ı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The number of products in industrialized societies is increased rapidly in last decades and the medium and small sized job-shops faced with great design, planning, and manufacturing problems for this reason. Group tech nology promises for complete solutions to these problems and gains importance in our country of which the industry is mainly based on medium and small sized job-shops. In this study, the concepts of group technology and cell ular manufacturing which became possible by the philo sophy of group technology are examined first, and then for a job-shop of a medium sized machinery factory, the manufacturing cells are designed. The two special-purpose computer programs which are developed for the design purposes are also used to test the performances of different cell combinations. Finally the layout of job- shop is performed through the use of MB DAT algorithm. -11-