Deri tümörlerinde kriyoterapinin etkinliği
- Tez No: 18641
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Son yıllarda deri kanserlerinin tedavisinde önem kazanan kriyoterapi 48 olguda (38 bazal hücreli epitelyoma, 8 skuamoz hUcreli kar s i noma, 2 keratoakantoma, 2 Bowen hastalığı) tedavi amacıyla kullanıldı. Olgularımız 15.02.1989 - 01.04.1990 tarih leri arasında polikliniğimize başvuran hastalar arasından seçildi. Bu çalışmaya yaşları 35 ve 81 arasında değişen 27 erkek 21 kadın olgu alındı. Tedaviye alınan olgulara çift donma erime siklusu ile uygulama yapıldı. 3 'er hafta aralıklarla kontrole çağrılan olgulardan gerekenlere aynı işlem tekrarlandı. Sonuçta tam İyileşme oranları şu şekilde saptandı: a) Bir uygulama sonucu tam iyileşme 29 (% 60.4) olgu b) îki uygulama sonucu tam iyileşme 13 (% 27.1) olgu c) Uç uygulama sonucu tam iyileşme 5 (% 10.4) olgu d) Dört uygulama sonucu tam iyileşme 1 (% 2.1) olgu Sonuç olarak söyleyebiliriz ki; kriyoterapi güvenilir ve etkili olması ve yanısıra iyi kozmetik sonuç alınması göz online alındığında deri tümörlerinin tedavisinde seçkin bir yöntemdir. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, cryosurgery has been an important procedure in the management of the skin cancer. Four thy eight selected skin cancers (38 basal cell carcinomas, 8 squamous carcinomas, 2 keratoacanthomas, 2 Bowen's diseases) were treated and followed up during the period 15.02.1989 and 01.04.1990, using a standart cryosurgical technique. The ages of 48 cases (27 males and 21 females) varied from 35 to 81 years. We have applied double freeze-thaw cycle were frozen. Patients were followed up three week periods. In cases of failure of treatment, the procedure was repeated to the maximum of four application then followed up as usual and the results were clinically evaluated. The final results after one to four application: a) Treating with one application 29 (% 60.4) cases b) Treating with two application 13 (% 27.1) cases c) Treating with three application 5 (% 10.4) cases d) Treating with four application 1 (% 2.1) cases This study has shown that cryosurgery is a safe and effective method of treating selected skin cancer and produced excellent cosmetic results with a high cure rate. 37