Türkiye'deki GSM operatörlerinin görsel kimlik tasarımlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of GMS operator's visual identity's designs in Turkey
  1. Tez No: 186416
  2. Yazar: DİDE AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMRE BECER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZETBu çalışma görsel kimlik ile kurum kimliği arasındaki ilişkiyi irdelemektedir. Grafik tasarımaçısından önem taşıyan ve görsel kimliği oluşturan başlıca unsurlar olarak amblem velogo, kurumsal renk , yazışma seti ve afiş ile basın ilanları seçilerek kaynaklık edenetmenlerle birlikte semiyolojik değerlendirme kriter özellikleri kullanılarak anlam mesajboyutu, sözdizimsel boyut, kullanım boyutu altında incelenmiş, karşılaştırmalar yapılarakbazı noktalara açıklık getirilmiştir.Öncellikle, bu çalışmanın temel kavramlarından biri olan ?kimlik? terimi tanımlanmış vebuna bağlı olarak bireysel, kollektif ve kurumsal kimlik üzerinde kısaca durulmuştur. Kurumkimliğinin görsel ve stratejik boyutları başlığı altında kurum kültürü ve kurum kimliğininunsurları olan kurumsal felsefe, vizyon, davranış ve imaj konuları tanımlanmış, kurumkültürünün görsel kimlikle hangi durumlarda etkileşim içinde olduğu anlatılmıştır.Rekabetin yoğun olduğu bir pazarda görsel kimliğin ve bunun getirisi olarak dafarklılaşmanın önemini örneklerle göstermek amacıyla Türkiye'deki başlıca GSMoperatörleri olan Turkcell, Telsim ve Avea seçilmiştir. Yeni abone kazanmak ve varolanmüşterileri korumak için ihtiyaç duyduğu rekabet gücünü dolayısıyla satışı arttırmadakurumların görsel kimliği nasıl kullanıldığı gösterilmiş, Turkcell, Telsim ve Avea görselkimlik örnekleriyle zenginleştirilmiştir.Kurumların görsel kimlikleri oluşturulurken nelerin etkili olduğu; firmanın hatırlanabilirkarakteristik özellikleri, onu diğerlerinden ayıran yeteneklerinin tasarlanması, yansıtılması,firmanın farklılığı için yapılması gerekenler ile rekabetin görsel kimliği nasıl şekillendirdiğiortaya çıkmış, iç ve dış hedef kitleler arasında net olarak algılanabilir hale getirilmiştir.Böylece kurumların görsel kimliği ve kurum kimliğini nasıl değerlendirmesi gerektiğikonusu aydınlandığı gibi görsel kimlik ve kurum kimliği arasındaki farklılıklar da ortayakonmuştur.III
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis study scrutinizes the relation between visual identity and corporate identity. Havingsignificance in terms of graphic and as the initial components of visual identity, emblemand logo, corporate color, correspondence set, bills and media notices have been chosen.These are examined along with the components that are the source with semiologicevaluation criteria under the aspects of semantic, syntactic, pragmatic and some parts aremade clear.Firstly, one of the main concepts of this study, ?identity? term, has been defined andaccordingly individual, collective and corporate identities have been succintly mentioned.Under the headline of visual and strategic aspects, components of corporate culture andcorporate identity, corporate philosophy, vision, behavior and image subjects have beendefined. Also, in which situation corporate culture and visual identity are mutually interacthas been stated.At a market where competition is high to show the importance of visual identity and as aresult of this, of undergoing a change with examples the leading gsm operators in Turkey,Turkcell, Telsim and Avea have been chosen. To acquire new subscribers and to keep thecurrent ones the competition that they need, therefore how visual identity has been usedby companies have been shown, and enchanced with Turkcell, Telsim and Aveaexamples.What are important to create visual identity; recollectible characteristics of the company,designing and projecting the capabilities that separates the company from the others,things to be done to for the difference of the company and how competition shapes visualidentity have been made clear and easy to understand between internal and externaltargets. Therefore, both visual identities of the companies and the subject of how toevaluate corporate identity have been illuminated and the differences between visualidentity and corporate identity have been introduced.IV