Tüketici davranışlarının saat tasarımına etkisi (kol saati örneği)
The Effects of consumer behavior on watch design (the case of wristwatch)
- Tez No: 186418
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM DAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Tüketiciler kendilerini ifade eden ürünleri satın almak isterler. Kol saati, kişileri ifadeeden önemli bir ürün olduğu için farklı tüketici kitlelerine yönelik çeşitli tasarımlaryapılmaktadır. Bu çalışmada, geçmişten günümüze kol saati tasarımlarında tüketicidavranışının etkisi incelenmiştir.Birinci bölümde, tüketim ve tüketici davranışı kavramları ile tüketici davranışınınözellikleri açıklanmış; satın alma süreci ayrıntılı olarak ele alınmıştır.kinci bölümde, insanoğlunun zamanı ölçme çabaları kültürel ve toplumsal koşullarçerçevesinde kronolojik sırayla incelenerek çeşitli örneklerle açıklanmıştır. Kol saatininicadı ve tarihsel gelişimi ile dönemin koşullarının biçimlendirdiği tüketicigereksinimlerinin kol saati tasarımına etkisi araştırılmış; günümüz kol saatitasarımlarına yön veren saatçilik merkezlerinin oluşma nedenleri incelenmiştir.Üçüncü bölümde, tüketici davranışlarını biçimlendiren kültürel, sosyal, kişisel vepsikolojik faktörler ayrıntılı olarak incelenmiş ve bu faktörlerin kol saati seçimi vetasarımına etkisi örneklerle açıklanmıştır.Dördüncü bölümde ise kol saatinin teknik özellikleri ile dış dünyayla kurulan biriletişim aracı olma yönü açıklanmıştır. Kol saati tipleri ile tüketici profili arasındakiilişki örneklenerek, yeni ürün tasarımında tüketici davranışının etkisi ortayakonulmuştur.
Özet (Çeviri)
Consumers tend to buy the products that explain themselves. As wristwatch is acharacter-defining product, different types of it are designed by firms for varying tastesof consumers. In this thesis; the effects of consumer behavior on wristwatch designthroughout the history is studied.In the first section, the concepts of consumption and consumer behavior and thecharacteristics of consumer behavior are determined; the buying process is examined indetails.In the second section, the exertion of measuring time under cultural and socialconditions based on chronological order is determined with various examples. Theinvention and historical evoluation of wristwatch and the effects of consumer needs onwristwatch design are researched; the reasons for foundation of wristwatch productionheadquarters that shape the designs of wristwatch today are also examined.In the third section, cultural, social, personal and psychological factors which affectconsumer behavior are discussed in details and the effect of these factors on wristwatchchoise and design is determined with examples.In the fourth section, both the technical characteristics and its property of being a meansof communication with the world are explained. The relationship between the types ofwristwatches and consumer profile is explained by giving examples and finally, theeffect of consumer behavior on new product design is exposed.