Resimde sezgi sorunsalı
The problematic or intuition painting
- Tez No: 186423
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı; sezginin resmin oluşumundaki etkinliğini belirlemekve tekrar gözden geçirilmesine neden olmaktır. İlk önce güç de olsa sezginin neolduğu, nasıl oluştuğu neler ile ilişkilendiği gibi soruların aydınlatılmasıgerekmekte, bu da analitik focuslama ile değil, disiplinler arası bütünsel bir bakışile sağlanacaktır.Sezgi tinin, tin güç olarak dışlaşabilmesine olanak veren, bütünsel birkavrayış, tarifsiz ve nedensiz sıçrayıştır. Bu nedensiz sıçrayış da, sanatta işlevsizbiçim ile son bulmaktadır. Bu biçim, içsel ifadenin gerçekliğe dönüşümü ilepaylaşıma açılmaktadır.Sezgi ile kendini açan tin, tin güç olarak kişiyi doldurduğunda kişiesinlenmiştir. Esin kişiyi edilgenlikten etkenliğe taşımaktadır. Tinin gerçekliğedönüşüm aşamasında ise eylemi doğuran karşı koyulamaz olandır. Ama bu dışsalyaptırımın uzağında yada ötesinde, içsel bir zorunluluk olup bir tür özgürlükolarak düşünülebilmektedir.Resimde sezginin, ifade ile biçim alıp dışlaşabilmesi, bir takım yaptırım vebaskıların uzağında bulunabilmesi ile bağlantılıdır. Ancak bu durumda içsel olanbiçim alabilecek ve ifade olanağı bulabilecektir. Sezgi, doğanın ve topluluğunyaptırımlarının dışında kalabildiğinde özgür olup salt içsel olanı dışlaştırabilir.Sanatçı bu özgürlüğü yakaladığında, doğayı evreni ve üzerindekileri kendiperspektifinden, yani baştan kurgulayarak onlara kendi tinselliğinin damgasınıvurabilmektedir.Maleviç'in sıfır biçimi ile bir Ortaçağ ikonu arasındaki fark da budur.Mart, 2005 Betül MERKANI
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe objective of this work is to determine the importance of intuition in theformation of drawing and to cause to review it. Firstly; although it?s difficulty,questions like what intuition is, how it is formed and what sort of connections ithas must be clarified and this will be done with an interdisciplinary broad view,not with the analytical focussing.Intuition is what enables the spirit to be externalized, a completecomprehension, ineffable and arbitrary leap. This arbitrary leap ends up in afunctionless form in art. This form is open to be shared out the transformation ofreality with internal expression.When the spirit extarnalized itself with the intuition, it fills the person withspirit force, then this person is inspired. Inspiration moves the person frompassivism to activism. During the transformation of the spirit into reality, theagent who causes the action is irresistable. But this internal must far and beyondthe external sanction can be thought as a kind of freedom.In painting the intuition shaping itself with the expression and externalitydepends on several sanctions and to be away from pressure. Only in this case theinternal one will shape and find a chance to express itself. If the intuition staysaway from the sanctions of the nature and society it can be free and canexternalize the absolute internal.When the artist has this freedom by arranging the nature, universe andbeyond again from his/her perspective he/she can stamp her/his spiritualism onthem.And this is the difference between Malevich?s zero form and a middle ageicon.March, 2005 Betül MERKANV