Plastik sanatlarda Arkeolojik bulgular ve etkileri
Acrhaeological findings and their influences in plastic arts
- Tez No: 186422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVABİL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Güzel Sanatlar, Psikoloji, Archeology, Fine Arts, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZETÇalışmanın konusu, plastik sanatlarda arkeolojik bulgular ve etkileridir. Buaraştırmada birinci bölüm, arkeoloji biliminin tarihsel gelişimine ayrılmıştır.İkinci bölüm ise, arkeoloji kavramının plastik sanatlarla olan ilişkisi konubaşlığıyla başlayıp, ardından arkeolog ve sanatçı karşılaştırması yapılmıştır. Yöntem veteknik birlikteliğinin yanı sıra kavramsal karşılaştırdığım iki alanın birbirlerine yakınolan yönlerini ortaya koydum. Psikolojik ilintiyle bu iki alan Freud ve jung'unpsikanaliz ve bilinçaltı kavramlarıyla yan yana getirilerek, benzer ilişkiyi kişininyaşamsal izleri olan bilinçaltıyla ve onun sırlarıyla mukayese edilip sunulmuştur.Sanatçının yapıtını oluştururken ki seçtiği kavramlar ya da etkilendiği alanların plastiksanata dönüşmeden önceki sanatçının bilinçaltı izleri ?bilinçaltı ve sanat? başlığı altındaincelenmiştir. ?Sanat ve toplumsal bilinçaltı? konu başlığı ile arkeoloji arasındagünümüze kadar oluşan yansımaları, hem bu topraklarda yaşayan sanatçılarıetkilenişleri, hem de kültürel zenginliğin ve kimliğin devamlılığı üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde, sanatçıların bilinçaltı çözümlemeleri gerçeküstücülük akımınınplastik sanatçılar üzerinde yarattığı etkileşim ile arkeolog ve kurgu üzerine yakınlıkkurulmuştur.Dördüncü bölüm, plastik bir değer olan arkeolojik bulgunun kullanılışıyla ilgilidir.Kavramsal derinliği günümüze kadar ulaşan ve türlü inançlar ile kendini biçimlendirmişKibele'nin varlığı bu bölümde anlatılmıştır.Beşinci ve son bölümde ise, plastik sanatlarda arkeolojik bulguları kullanansanatçılar ve yapıtları yer almaktadır. Sanatçılar yapıtlarına konu ettikleri arkeoloji vearkeolojik bulguları nasıl çözümledikleri, hangi psikolojik ilintinin ağırlıklı olarak bazıformlara yakınlık duydurttuğunu hem izleyen hem de üreten gözünden yansıtılmayaçalışılmıştır.IV
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe subject of this study is the archeological discoveries and their affects onplastic arts. The first part of this research is dedicated to the historical development ofscience of Archeology.The second part?s headline is ?The Relation of Concept of Archeology with thePlastic Arts?, and then the concepts of being an archeologist and an artist are compared.I also put forward the similar aspects of these two fields which are comparedconceptually along with the unity of approaches and techniques. ?Subconcious and Art?section investigates the concepts that the artist chose while he/ she was creating his/herwork or his/her subconcious before transforming the fields that he/she was influencedby into plastic arts. ?Art and Social Subconcious? section investigates the reflections ofarcheology which are formed up to now, both the impressions of these artists who livein these lands, the cultural wealth and the continuity of identity.In the third and the developing part, subconcious analsis of artists are assimilatedto the interactions that the surrealistic movement created on the plastic arts, thearcheologists and the fiction.The fourth part is about the usage of arheological discovery which is a plasticvalue. This part explains the existence of Kybele whose conceptual deepness hasreached up to now and who is put into a certain form with various believes.In the fifth and the last part the artists who use the archeological discoveries inplastic arts and their Works of art are explained. İt has been attempted to reflect fromthe point of view of the spectators and the creators how the artists analysed thearcheology and the archeological discoveries that they used as a topic in their Works ofart and which pshyhological relation predominantly causes inclination towards someforms.V