Toplumsal değişimler açısından Picasso'nun Guernica El Greco'nun 5 Mührün Açılışı Goya'nın, Mayıs'ın 3'ü adlı resimlerinin incelenmesi
Examining the pictures titled as Guernica of Picasso, Opining of 5. Seal of El Greco, the Third of May of Goya, from the point of societal change
- Tez No: 186424
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DEVABİL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZETEllerim kollarımı, kollarım bacaklarımı arayacak, bedenimden fışkıran kan bütünşehrin saf adaçayı sarılığını, acı kırmızıya boyayacak... Bu savaşın çığlıkları bir tabloyasığmayacak sevgili Picasso⦠1Belki Picasso'nun acı çığlıklarla dolu ?Guernica'sı bile yaşanılan böylesi büyükbir korku ve dehşetin boyutunun yansıtmakta yetersiz kalır. Ama bu büyük yapıtsavaşın korkunçluğunu ve geride bıraktıklarını bize hep aynı çarpıcı duyguylahatırlatacaktır. XX. yüzyılın en önemli protestolarından birisidir ?Guernica?Picasso yaşamı boyunca elinden geldiğince politik yorum ve düşüncelerden uzakdurmaya çalışmıştır. Onun için tek gerçek sanatıdır. Ancak bu durum İspanya'nınküçük Bask kasabası Guernica'nın Dünya Tarihi'nde, ilk kez görülen uçaklarlabombalanma eyleminde denek olarak kullanılması sonucu yaşadığı büyük katliamlafaklılaşır. Katliam haberini almasıyla Picasso'nun düşünceleri de değişir ve bu vahşetetepkisi ?Guernica? resmi olur. Resim hala Picasso'nun en büyük başyapıtı olarakdeğerlendiriliyor ve dünyanın en önemli tabloları arasında yer alıyor.Guernica esas olarak faşizmin iğrençliğini anlatır. Bu tablo savaşın acımasızlığıve savaşın sonuçlarının evrensel bir simgesi olacaktır. Savaşı çizmeden savaşı; kıyımıçizmeden kıyımı; yaşananlara dair hiçbir şeyi çizmeden, yaşanan her şeyi anlatmıştırPicasso.Goya zamanının güzellikleri yansıtan en ünlü saray ressamı iken, zamanla özelhayatında hastalıkların ve travmaların, Napolyon işgali altındaki ülkesinde yaşananacıların etkisiyle, eserlerinde ağırlıklı olarak hayatın koyu, karanlık ve elem vericiyönünü yansıtmaya başlar. Goya'nın sanatının biçimlenmesinde hem yaşadığı dönemson derece önemli bir rol oynamıştır. Tahta Napoleon'un kardeşi Joseph Bonaparte'ıngeçmesiyle birlikte, halk Fransız istilacılara karşı ayaklanmış ve 2- 3 Mayıs 1808'debaşlayan ayaklanmalar Joseph Bonaparte tahttan çekilinceye ve İspanya özgürlüğünükazanıncaya kadar altı yıl boyunca sürmüş ve kanlı olaylara sahne olmuştur.1Zeliha Demirel (http://www.izedebiyat.com/yazar.asp?id=958 sitesinden alıntı)IVBu tarihin kanlı sahneleri Goya'nın resimlerine yansır. Özellikle ?3 Mayıs? resmi,Goya'nın tanık olduğu olayların bir sunumu niteliğini taşımaktadır. 1814 yılındayapılmış olan resimde, Madrid'in dışındaki Pirincipe Pio tepesinde kurşuna dizilenİspanyol ayaklanmacılar anlatılmaktadır. Resim, İspanya için olduğu kadar, insanlığınkanlı tarihinin de bir belgesi olma özelliğine sahiptir.El Greco'da ise durum eserlerine yansıması bakımından biraz farklıdır. O hepkatolik dini öğretilerini konu aldığı resimlerinde başedilemeyen haksızlık vezulümlerden dolayı dünyadan kaçmayı ve ilahi varlığa ulaşmayı amaçlar. Teze konuolan bir diğer resim `5. mührün açılışı'nda dini inançları sebebiyle katledilenlerinTanrı'ya ulaşma çabaları vardır. Belki de ?Guernica'da ve ?3 Mayıs? resimlerindekatledilenler El Greco'nun resminde, intikamlarının alınmasını dünyadan değil Tanrıkatında, Tanrı'dan dilemektedirler.Toplumsal olaylar, özellikle de savaşlar ve büyük katliamlar tarihin herdöneminde sanatçıları derinden etkilemiş ve duyarlılıklarını eserlerine yansıtmalarınasebep olmuştur. Genelde büyük sanat eserleri ve sanat akımları yaşanan bu kargaşa veacı ortamının ürünleri olurlar.Bu çalışmada İspanya'nın iç savaş ve katliamlarıyla şekillenmiş kanlı tarihi temelalınarak, bu konudaki toplum-sanat ilişkisi Picasso, El Greco ve Goya'nın tepkileriniverdikleri sanat tarihinin üç büyük resmi ile incelenmiştir. Çalışmalarında bu konularaeğilen bu büyük sanatçıların eserlerini ve temel konseptlerini bilmek ortaya çıkan busanat eserlerinin değerini daha iyi anlamamıza yarayacaktır. Bu nedenle sanatçılarınyaşamları ve yaşadıkları çağın İspanya'sına da detaylı olarak değinilmiştir.Bu üç sanatçı tepkilerini ellerindeki tek silahla, sanatlarıyla vermişlerdir. Ve bucevap verilebilecek belki de en etkili cevaptır. Sanatın böylesi gücü olmasa, dünyadayaşanan onca tecavüz, yıkım, zulüm ve dökülen onca kan, istatistiğin dişlilerindeöğütülüp gidecek, arşivlerde tozlanacaktı. Bu bakımdan resmû tarihlere karşı en büyükmücadeleyi sanatın dili vermiyor mu? Her sanat eseri belki savaşları durduramaz amadünyayı değiştirebilir. Yaratanının da, izleyeninin de dünyasınıâ¦V
Özet (Çeviri)
SUMMARYMy hands seek my arms, my arms seek my legs, the blood spurting out of mybody will paint the pure sage tea yellow color of the city with a bitter red⦠DearPicasso, the screams of this war will not fit into a painting⦠1Maybe, even the Picasso?s ?Guernica? containing sad screams becomesinsufficient to reflecting the dimension of this kind of big the fear and the horror. Thisprecious work will remind us with the same shocking sense, the horror of the war andall that the war left out. Guernica is one of the most important protestations of the XXthCentury.During this lifetime, Picasso has tried to be far from the political thought andcomments. For him, the unique realty is his art. This situation has changed after themassacre of Guernica, the small Bask village used as a test subject, bombed by theplanes seen for the first time in the World history. With the massacre news, the thoughtof Picasso has changed and his reaction to this cruelty has been incarnated in?Guernica? painting. Still the painting is considered as the most important masterpieceof Picasso and within the most important painting of the world.In fact, Guernica expresses the awful fascism. This painting will be the universalsymbol of the cruelty and the consequences of the war. Picasso has described the warwithout painting the war; the massacre without painting the massacre and everythinglived by painting nothing about the lived story.While Goya was the most famous painter of the court painting the beauties of thisage, with the influence of the illnesses and the traumas in his private life and with thepain lived in this country invaded by Napoléon, he has started to paint mainly the darkand painful side of the life in his works. The era when he has lived has played an1Zeliha Demirel (http://www.izedebiyat.com/yazar.asp?id=958 sitesinden alıntı)VIimportant role in the remodeling of the art of Goya. When Joseph Bonart, the brother ofNapoléon , had accessed to the throne, the people has resurrected against the invaders,and these resurrections starting May 2nd -3rd 1808 had been continued for 6 years, untilthe dethrone of Joseph Bonapart and the liberation of the Spain. This period presents thebloody scenes of the Spanish history.These bloody scenes are reflected in the Goya?a paintings. Especially the painting?The Third of May? has the quality to be the presentation of the events for which Goyahas witnessed. This painting dated 1814 describes the Spanish rebels executing byshooting on the Principe Pio hill, out of Madrid. This document does not concern onlythe Spain but has the property to be a document for the bloody history of the humanity.Concerning the works of El Greco, the situation is a little bit different. In hispaintings always with catholic religious teaching themes, he intends to run away fromthe world because of the injustice and the oppression impossible to cope with, and toaccess to the divine existence. In another painting studied in this these, ?The Opening ofthe Fifth Seal of the Apocalyse? , God access efforts of the people massacred becausetheir religious beliefs could be observed. Maybe in El Greco?s painting, all the peoplemassacred in ?Guernica? and ?The Third of May? paintings, pray to God, wishing totake revenge not in this world but at divine level.In every period of the history, the social events, especially the wars and the bigmassacres have affected the artists in depth and let them to reflect their sensibility intheir works. Generally the great artworks and art movements are the products of thisenvironment of disorder and pain.In this work, based on the bloody history of Spain remodeled by civil war andmassacres, the society-art relationship and the reactions of Picasso, El Greco and Goyain this matter are studied through three important paintings of the art history. Theknowledge of the works of these famous painters inspired by these themes and the studyof their essential concepts will help us to better understand the value of these artworks.For this reason, the life of the artists and the Spain of their age are studied in detail.These three artist have expresses their reactions using the unique gun they possess,using their art. And maybe this reply is the most effective reaction way between theVIIpossibles. Unless the art has this kind of force, all the aggression, destruction,oppression and blood will be ground in the gears of the statistic and will get dusty in thearchives. In this way, does not the artistic language struggle against the officialhistories? The artwork could not stop the wars but maybe could change the world. Boththe world of its creator and of its spectatorâ¦VIII