Ekonomik büyüme modellerinde beşeri sermaye: İçsel büyüme modelinin analizi
Human capital in the economic growth models: Analysis of the endogenous growth model
  1. Tez No: 186489
  2. Yazar: FATMA (KAYA) KIRAÇLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FAİK BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu yüksek lisans tezinin temel konusu, ekonomik büyüme modelleri ve içsel büyüme modelleriile özellikle içsel büyüme modeli çerçevesinde beşeri sermayenin rolünü analiz etmektir.Bu çalışma 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ekonomik büyümenin tanımı yapılmakta veözelliklerine değinilmektedir. İkinci bölümde geleneksel büyüme modelleri teorik olarakincelenmektedir. Üçüncü bölümde ise çalışmanın temel konusu olan içsel büyüme modeline yerverilmektedir. Bu model çerçevesinde beşeri sermaye ve teknolojik gelişmelerin ekonomikbüyümeye olan etkileri ele alındıktan sonra, büyüme modellerinde devletin rolüne değinilmiştir.Dördüncü bölümde ise içsel büyüme kapsamında Türkiye ekonomisinin durumuincelenmektedir.Geleneksel büyüme modelleri, ekonomilerin uzun dönemli büyüme süreçlerini açıklamaktayetersiz kalmaktadır. Son yıllarda, klasik üretim faktörlerinden beşeri sermayenin özellikleteknolojiyle olan ilişkisinin öneminin artması, ekonomik büyüme ve gelişme politikalarınınyeniden ele alınmasına neden olmuştur. Çünkü safi fiziki sermaye ile iktisadi gelişmeleriaçıklayabilmek mümkün değildir. Dolayısıyla, output seviyesinin belirlenmesinde, fizikselsermayenin rolü kadar, üretim sürecindeki beşeri sermayenin etkinliği üzerinde de daha ilerianalitik çalışmalar yapılmalıdır.1980'lerin ortalarından beri, içsel büyüme teorileri fiziksel ve beşeri sermaye ile beraber özellikleiçsel teknolojik değişmelerin bir ekonomide uzun dönemli büyüme etkilerinin olduğunu önesürerler. Bu çalışma içsel büyüme teorilerinin öngörülerini beşeri sermaye olgusunu göz önünealarak analiz etmektedir. Bu analiz teorik çerçeveyi ve Türkiye Ekonomisine ait incelemeleriiçermektedir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this MA thesis is to investigate economic growth theories, endogenousgrowth theories and especially the role of human capital in these theories.This study consist of 4 chapters. In the first chapter, concepts and characteristics of the economicgrowth have been described. In the 2. chapter, traditional growth theories have been explainedtheoretically. In the 3. chapter, endogenous growth theories which are the main subject of thisstudy have been searched. After explaining the effects of human capital and technologicaldevelopments to the economic growth in this model, the role of government in the growththeories has been examined. In the 4. chapter, Turkish economic case has been studied in theframework of endogenous growth theory.Traditional growth models are insufficient to describe the long term growth of economies. Inrecent years, increasing importance of relation between human capital and technology has causedreconsideration of growth and development policies. Because it is not possible to explaineconomic wellbeing by physical capital itself, then, there should be some further analyticalstudies on the efficiency of human capital in production process as well as the role of physicalcapital, in determining the output level.Since the middle of 1980?s, the endogenous growth models claim that especially endogenoustechnological developments together with physical and human capitals have long term growtheffects in an economy. This study analyzes the intention of the endogenous growth theories bytaking into account the human capital phenomena. This analysis consist of the theorical frameand researches about Turkish economy.